13 grudnia – dzień modlitw za ofiary stanu wojennego i akcja „Zapal Światło wolności”

0
2412

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, 13 grudnia, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański, włączy się w akcję społeczną Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło wolności”. Abp Gądecki o godz. 19.30 w oknie pałacu arcybiskupiego w Poznaniu zapali symboliczne światło upamiętniające ofiary komunistycznych represji. W akcję włączy się m.in. nuncjusz apostolski w Polsce.

Organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej akcja społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło wolności” polega na tym, aby poprzez postawienie w oknach 13 grudnia o godz. 19.30 symbolicznych światełek, upamiętnić tych wszystkich, którzy stracili życie, stawiając opór brutalnej polityce władz komunistycznych. Światło wolności ma też przypominać o wszystkich, którzy ucierpieli, tracąc pracę lub będąc zmuszonym do emigracji z kraju, o dzieciach, które wobec aresztowania rodziców, trafiły do domów dziecka i innych cichych ofiarach tamtego czasu.

Do tegorocznej akcji, podobnie jak w ubiegłych latach, przyłączyli się hierarchowie Kościoła katolickiego. Symboliczne światło pojawi się m.in. w oknie Nuncjatury Apostolskiej, o czym poinformował w liście do prezesa IPN nuncjusz Salvatore Pennacchio. Podobną deklarację złożył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański.

W całym kraju oddziały Instytutu przygotowują szereg działań upamiętniających i edukacyjnych. Światło wolności będzie można także zapalić wirtualnie na stronie: www.światlowolnosci.ipn.gov.pl

Zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej kilka lat temu akcja społeczna „Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło wolności” nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy, ale też wielu mieszkańców Wolnego Świata wyrażało sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki. Do podobnego gestu jedności z żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego w odezwie do narodu wzywał wtedy Amerykanów prezydent Ronald Reagan.

Za sprawą Jana Pawła II także w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie pojawiło się symboliczne światełko. Ojciec Święty przez cały czas trwania stanu wojennego bacznie przyglądał się sytuacji w Polsce, wspierał działającą w podziemiu opozycję a na polu dyplomatycznym zabiegał o niezaognianie konfliktu i unikanie ofiar.

W ramach działań edukacyjnych adresowanych do szkół i ośrodków kultury Biuro Edukacji Narodowej IPN przygotowało Edukacyjną Paczkę Historyczną – pakiet materiałów pomocnych przy przygotowaniu lekcji lub uroczystości upamiętniających. Wersja elektroniczna, w której znajdą się materiały do pobrania jest dostępna dla wszystkich na stronie www.pamiec.pl.

W Warszawie 13 grudnia o godz. 17:00 Instytut Pamięci Narodowej i Teatr Kamienica zapraszają na przedstawienie w reżyserii Emiliana Kamińskiego pt. „Teatr Domowy” opowiadające o wydarzeniach z lat 80. i spotkaniach z pierwszoplanowymi postaciami epoki, jak bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Aktorzy pokażą też fenomen okresu stanu wojennego, jakim była podziemna twórczość teatralna. Darmowe wejściówki na spektakl dostępne są w kasie teatru (Al. Solidarności 93).

Elementem przybliżania młodym realiów czasu pierwszej połowy lat osiemdziesiątych będzie też przejeżdżający ulicami Warszawy „Autobus stanu wojennego”. Na jego pokładzie młodzież szkolna wysłucha opowieści świadków historii – działaczy „Solidarności” internowanych w stanie wojennym oraz komentarza historyków. Planowany jest też występ Piotra Kajetana Matczuka oraz wspólne śpiewanie opozycyjnych piosenek przy akompaniamencie gitary.

Programy obchodów rocznicowych organizowanych przez poszczególne oddziały IPN będzie można znaleźć na stronie www.ipn.gov.pl.

KAI/www.archpoznan.pl/BPKEP

>>Więcej 

BRAK KOMENTARZY