15 stycznia – Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

14-01-2017
1583

W drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego Kościół powszechny obchodzi Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W tym roku przypada on 15 stycznia. Eucharystia sprawowana w kaplicy Domu Głównego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu będzie transmitowana na cały świat przez TVP Polonia o godz. 13.00.

Ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Emigracyjnego w Poznaniu, będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w intencji migrantów i Polonii, w Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. We Mszy św. będą uczestniczyć duszpasterze polonijni, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego TChr, misjonarki Chrystusa Króla, przedstawiciele studentów zagranicznych i imigrantów w naszym kraju. Podczas liturgii rodzina z Syrii odczyta jedno z wezwań modlitwy wiernych.

W tym roku Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy przeżywany jest po raz 103. Co roku Papież kieruje orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W tym roku Ojciec Święty Franciszek zwraca uwagę na nieletnich. Występuje przeciw współczesnym formom niewolnictwa, jakimi są handel ludźmi, prostytucja czy wyzysk w pracy. Zachęca też do podjęcia wszelkich możliwych działań w celu zapewnienia nieletnim migrantom ochrony i obrony.

>>tekst orędzia

Jedną z form  pomocy uchodźcom jaką organizuje Kościół w Polsce jest program Caritas Polska „Rodzina Rodzinie”, którą zainicjował w październiku 2016 r. abp Stanisław Gądecki. Uchodźcom pomaga tez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. To z jego przedstawicielami Przewodniczący Episkopatu odwiedził m.in. obóz dla uchodźców w Erbilu.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, jak czytamy w instrukcji Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 r. jest pomyślany „jako odpowiednia okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów”.

Liczbę migrantów w całym świecie szacuje się na ok. 200 mln, w tym najwięcej – 56 mln – w Europie. Drugie miejsce zajmuje Azja – 50 mln, a trzecie – Ameryka Północna, gdzie jest ich 41 milionów. Krajem mającym najwyższą w skali światowej liczbę migrantów są Stany Zjednoczone. Jest ich tam 35 mln i pochodzą z 40 różnych krajów, w tym najwięcej – bo aż 9 mln – z Meksyku. Polskich migrantów jest w USA prawie pół miliona.
Wojny, prześladowania i terror to najbardziej tragiczne przyczyny, dla których ludzie opuszczają swój dom rodzinny i ojczyznę w poszukiwaniu lepszego bytu. Liczną rzeszę stanowią też ci, którzy migrują ze względów ekonomicznych, naukowych, rodzinnych czy zdrowotnych.

www.episkopat.pl/brewiarz.pl/KAI/BPKEP

Fot. PKWP/Episkopat.pl