W trzecią niedzielę września Kościół w Polsce obchodzi 51. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Do tego, aby nie koncentrować uwagi na „złych wiadomościach” zachęca papież Franciszek oraz abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Również biskupi obecni w mediach społecznościowych wskazują na to, by być obecnymi w środkach społecznego przekazu z logiką „dobrej nowiny”.

Ojciec Święty zwraca uwagę w orędziu na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu na to, by nie dać sobie ukraść radości z Królestwa. Podkreśla, że dostęp do środków przekazu, dzięki rozwojowi technologicznemu, daje wielu osobom możliwość natychmiastowego dzielenia się informacjami i rozpowszechniania ich na szeroką skalę. „Umysł człowieka jest wciąż w ruchu i nie może zaprzestać „mielenia” tego, co otrzymuje, ale to do nas należy decyzja, jaki materiał mu dostarczamy” – czytamy w orędziu.

Nawiązując do orędzia abp Wacław Depo pisze o tym, jak ważne jest przekazywanie nadziei i ufności w naszych czasach. Dziękuje też za „zaangażowanie się w przekaz i misję prawdy”.

Biskupi obecni w mediach społecznościowych zachęcają, by być obecnymi w środkach społecznego przekazu, właśnie z logiką „dobrej nowiny”. – Skoro Pan Bóg dopuścił do tego, że mamy dzisiaj środki technologii informacyjnej, to znaczy, że trzeba z tego skorzystać, jak najpełniej. Także w wychowaniu młodego człowieka – mówi bp Marek Mendyk. Uważa, że środki społecznego przekazu są dobrą przestrzenią do ewangelizacji.

Bp Marek Solarczyk, obecny na Facebooku i Twitterze, zwraca zaś uwagę na odpowiedzialność za słowo. Podkreśla, że obecność mediów społecznościowych we współczesnym świecie wymaga naszej wrażliwości i naszej obecności, ale przede wszystkim wymaga odpowiedzialności ze  strony każdego uczestnika procesu komunikacji. Zwraca uwagę na to, że dziś każdy może być w mediach społecznościowych nadawcą, może być tym, który przez swoje treści trafia do drugiego człowieka.  – Ważne jest, by media społecznościowe były odpowiedzialne, były bezpieczne, a patrząc ze strony Kościoła również, żeby były ewangeliczne – mówi.

Bp Solarczyk proponuje również, by media społecznościowe jednoczyły i były wykorzystywane do świadectwa i ewangelizacji, np. poprzez zmianę statutu i przyznanie się do tego, że ktoś przyjął sakrament bierzmowania.

– Niech ten dzień będzie dla nas okazją, byśmy potrafili, w jak najbogatszy sposób korzystać z tego, co jest bogactwem mediów – mówi bp Solarczyk.

BP KEP

Zobacz też:
>>
Orędzie Ojca Świętego Franciszka
>>Słowo Przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP abp. Wacława Depo