Objawienia fatimskie przerwały ciemności kultury grzechu i śmierci, próbujące zdominować nasz świat i stały się orędziem nadziei dla świata – mówił podczas archidiecezjalnych obchodów 100. rocznicy objawień w Fatimie abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wziął udział w uroczystościach w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Owińskach koło Poznania.

W świątyni i na placu przed kościołem zebrały się tłumy wiernych, władze samorządowe, seminarzyści, kapłani i siostry zakonne, poznańscy biskupi pomocniczy. Obecny był o. Piotr Budrewicz, prowincjał sercanów białych, którzy opiekują się sanktuarium. We Mszy uczestniczyły także dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych, a jedna z wychowanek odczytała czytanie liturgiczne zapisane alfabetem Braille’a.

Abp Gądecki przypomniał na wstępie, że otaczana czcią wiernych figura Matki Bożej Fatimskiej była pierwszym wizerunkiem w archidiecezji poznańskiej, który dotarł z Fatimy. W jego sprowadzeniu do Polski w 1965 r. brał czynny udział abp Antoni Baraniak.

„Sama uroczystość wypadła imponująco. Ogromny tłum wypełnił świątynię po brzegi. Figura została umieszczona w głównym ołtarzu, na specjalnie przygotowanym tronie, następnie, po procesji, umieszczona w bocznym ołtarzu, na którym do dzisiaj się znajduje” – przypominał ówczesnego proboszcza abp Gądecki.

W homilii metropolita poznański ukazał sytuację polityczną poprzedzającą objawienia w Fatimie, przybliżył ich historię i znaczenie, mówił o tajemnicach fatimskich i orędziu przekazanym Hiacyncie, Łucji i Franciszkowi.

„Na początku XX wieku, od krańców zachodniej po krańce wschodniej Europy, zanegowano istnienie Boga; ogłoszono Jego śmierć, a w konsekwencji śmierć wiary, nadziei i miłości. Ten akt dramatycznie naznaczył przyszłość Europy i świata. Dla ludzi wierzących był to czas wielkiej próby” – mówił abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że objawienia szły pod prąd ogromnej fali sekularyzacji, która dążyła do zmarginalizowania Boga w życiu ludzi i narodów.

„Podczas gdy świat proponuje ateizm jako drogę, którą ma iść człowiek, Maryja wskazuje na swoje Niepokalane Serce, przynaglając nas do tego, byśmy nie zrywali więzi z Bogiem, «stworzenie bowiem bez Stwórcy zanika»” – podkreślił metropolita poznański.

Abp Gądecki zauważył też, że prorocka misja Fatimy się nie zakończyła, bo w XXI wieku codziennie słyszy się o uchodźcach, terroryzmie, zamachach na życie niewinnych istot oraz innych formach okrucieństwa i zniewolenia. Metropolita poznański przypomniał, że przesłanie z Fatimy można streścić w słowach „nawrócenie”, „różaniec”, „zawierzenie” i „pokuta”.

Po Mszy św. odbyła się procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Uczestnicy obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich w archidiecezji poznańskiej zostali podjęci przez ojców sercanów białych obiadem w ogrodach parafialnych.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Owińskach to dawna fundacja cysterek, początki zabytkowego obiektu klasztornego sięgają XIII wieku.

Arch.Poznańska

Fot. ilustracyjne: Waldemar Wylęgalski

Zobacz także:

>>Homilia abp. Stanisława Gądeckiego: Fatima jest orędziem nadziei
>>Galeria zdjęć z uroczystości