Abp Gądecki: Kościół otwarty dla wszystkich, słabych i silnych

27-10-2014

Synod dał wyraźny znak, że chce, aby cały Kościół zaangażował się w pomoc rodzinie – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas spotkania z dziennikarzami 27 października br. w Warszawie. Podsumowując obrady synodu o rodzinie, Przewodniczący KEP odniósł się m.in. do kwestii kryzysu rodziny i małżeństwa, Komunii świętej dla osób rozwiedzionych i homoseksualizmu.

0
1421

06_27_10_konferencja_Abp_Synod

– Kościół jest otwarty dla wszystkich. Tak samo na słabych i na silnych. I małżeństwa mocne, i te słabe związki, zawsze potrzebują pomocy Kościoła – powiedział abp Gądecki. Podkreślił, że problem rodziny jest podstawową troską Kościoła i społeczeństwa, ponieważ zdrowe społeczeństwo zasadza się na zdrowej rodzinie.

Osoby rozwiedzione nie są „wypchnięte” z Kościoła, i choć nie mogą przyjmować Komunii sakramentalnej, to nadal mogą przystępować do spowiedzi i uczestniczyć w Komunii duchowej i w ten sposób budować więź z Chrystusem – podkreślił Metropolita Poznański.

Abp Gądecki zaznaczył też, że Kościół nie podważa godności osób o skłonnościach homoseksualnych, ponieważ nie podważa tego, co jest związane z człowieczeństwem. Dodał jednak, że Kościół nie widzi możliwości, by związki jednopłciowe stawiać na równi z małżeństwami sakramentalnymi. Zaznaczył, że zwracając uwagę na godność człowieka i prawa ludzkie, należy brać pod uwagę również prawa dziecka. Ma ono prawo być wychowywane w sposób komplementarny – przez mamę i tatę.

– Kryzys rodziny i małżeństwa, widoczny na wszystkich kontynentach, domaga się odpowiedzi duszpasterskiej i towarzyszenia ze strony Kościoła – zauważył abp Gądecki, zaznaczając jednocześnie, że wsparcie to musi być silniejsze niż do tej pory. Wskazał także na znaczącą rolę świeckich we wspieraniu rodziny. – Jeśli świeccy nie włączą się w pomoc rodzinie i małżeństwu, to samo duchowieństwo niewiele zrobi, dlatego, że nie ma ono takiej siły przekonywania, która płynie z argumentu życia świeckiego – powiedział.

Ten, pierwszy etap synodu o rodzinie zobowiązuje nas do modlitwy w intencji rodziny, następnie do intelektualnego pogłębienia samego problemu i w końcu podjęcia działań duszpasterskich, które będą pomocą dla rodziny – dodał Metropolita Poznański.

Zobacz także:
>>Relacja i Orędzie z III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Biskupów
>>Wypowiedzi po Synodzie Biskupów
>>Rozmowa z abp. Gądeckim w Radiu Watykańskim

WIDEO z konferencji:
>>Synod i co dalej
>>Rozwiedzeni nie są wypchnięci z Kościoła
>>Rola świeckich w umacnianiu rodziny
>>Kościół a związki homoseksualne

BRAK KOMENTARZY