Przewodniczący Episkopatu Polski spotka się w czwartek 18 maja z papieżem Franciszkiem. W dniach 16-18 maja przewodniczący KEP przebywa w Rzymie na posiedzeniu Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Abp Gądecki pełni w nim funkcję wiceprzewodniczącego. W czwartek Prezydium spotka się z papieżem na prywatnej audiencji.

Podczas trzydniowego spotkania podjętych zostało szereg zagadnień. Jak relacjonował dla Biura Prasowego KEP abp Gądecki, Prezydium w sposób szczególny skupiło się na trzech kwestiach: sprawy dotyczące młodzieży, problemy społeczne na peryferiach, a także kultura zsekularyzowana.

– Jutro o godz. 11.00 spotkamy się z papieżem, by przedstawić mu nasze zamierzenia i program, jaki powzięliśmy na przyszłość. Pragniemy także wysłuchać, czego Ojciec Święty oczekuje – powiedział abp. Stanisław Gądecki podsumowując dwa dni obrad.

Przewodniczący KEP jest przekonany, że spotkanie z Ojcem Świętym będzie owocne i z pewnością pomoże przygotować się Radzie do kolejnego posiedzenia plenarnego, które jesienią będzie miało miejsce w Mińsku.

Rada Konferencji Episkopatów Europy istnieje od 1971 roku. W skład CCEE wchodzi 33 przewodniczących episkopatów oraz hierarchowie będący jedynymi katolickimi ordynariuszami w swoich krajach: arcybiskupi Luksemburga i Monako, arcybiskup Cypru obrządku maronickiego, a także biskup Kiszyniowa. Podczas obrad Rady w Tiranie we wrześniu 2011 przyjęto nowego członka – eparchę mukaczewskiego.

Na czele CCEE stoi obecnie kard. Angelo Bagnasco z Włoch, dwoma wiceprzewodniczącymi są kard. Vincent Nichols z Wielkiej Brytanii i abp Stanisław Gądecki z Polski a sekretarzem generalnym jest ks. Duarte da Cunha z Portugalii. Rada ma swoją siedzibę w Sankt Gall w Szwajcarii.

BP KEP