Abp Kupny: W imię interesów zaciera się granicę pomiędzy dobrem a złem

13-12-2016
1371

W imię interesów różnych grup społecznych zaciera się granicę pomiędzy dobrem a złem – powiedział abp Józef Kupny w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, podczas Eucharystii w intencji Ojczyzny. W Mszy św. uczestniczyły tłumy Dolnoślązaków, wśród nich przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

W homilii pasterz Kościoła wrocławskiego nawiązał do słów proroka Sofoniasza: „Biada buntowniczemu i splugawionemu miastu, co stosuje ucisk! Nie słucha głosu i nie przyjmuje ostrzeżenia, nie ufa Panu i nie przybliża się do swego Boga”. Jak zauważył abp Kupny – Sofoniasz nie zatrzymywał się jedynie na zapowiedzi ukarania czyniących zło. Przepowiadał oczyszczenie i wybawienie.

– Kiedy modlimy się za ofiary stanu wojennego musimy sobie zadać pytanie: Co Bóg chce nam powiedzieć dziś przez Swoje słowo? – mówił ksiądz arcybiskup, dodając: – Biada buntowniczemu i splugawionemu miastu, co stosuje ucisk, to przestroga adresowana do każdego człowieka, by nie czynił zła bliźniemu i słuchał swojego sumienia, które podpowiada: „nie znęcaj się nad bratem, nie zabijaj, szanuj życie” – zaznaczył.

Metropolita wrocławski podkreślił w tym kontekście jak ważna jest stała formacja sumienia.- Znamy takich, którzy popełniają zło, a nie czują żadnych wyrzutów – zaznaczył, dopowiadając: – Dlatego tak ważne jest, byśmy kształtowali swoje sumienia w szkole Ewangelii Jezusa Chrystusa. Tego zabrakło inicjatorom wprowadzenia stanu wojennego w naszej Ojczyźnie i tym wszystkim, którzy popełniali zbrodnie przeciw narodowi.

Hierarcha przypomniał dane mówiące o ilości zabitych, internowanych, więzionych czy zwalnianych z pracy. – Trzeba o tym mówić, bo coraz częściej zaciera się pamięć o tamtych latach, o złu wyrządzonemu naszemu narodowi i prorockim „Biada”, wypowiadanym pod adresem tych, którzy czynią zło swojemu bratu – podkreślił abp Kupny i dodał: – Także dziś w imię interesów różnych grup społecznych zaciera się granicę pomiędzy dobrem a złem.

Duchowny tłumaczył, że nawet jeśli odnosimy wrażenie, że zło triumfuje, nie możemy tracić pewności, że jest ono przez Boga osądzone i pokonane.

We Mszy św. uczestniczyli: Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, wiceprezydent miasta Wrocławia Anna Szarycz, Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, władze i członkowie dolnośląskiego oddziału NSZZ „Solidarność” oraz przedstawiciele służb mundurowych.

xrk / Wrocław (KAI)

Fot. ilustracyjne: Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl