Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego Kościół powszechny obchodzi Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W tym roku przypada on 14 stycznia. Towarzyszy mu zachęta do odprawienia Mszy św. według formularza modlitwy za uchodźców i wygnańców.  

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy przeżywany jest po raz 104. Co roku Papież kieruje orędzie na ten dzień. „Każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem, utożsamiającym się z cudzoziemcem przyjętym lub odrzuconym każdej epoki – czytamy w tegorocznym orędziu. Przesłanie Papieża zatytułowane jest: „Przyjmować, chronić, promować i integrować imigrantów i uchodźców”.

>>Tekst orędzia

W odpowiedzi na zachętę Ojca Świętego Franciszka powstała inicjatywa, by zachęcać duchownych w całej Polsce do odprawienia mszy według specjalnego, mało znanego i używanego formularza mszy za uchodźców i wygnańców (dostępny w mszale, pozycja 40). Zgodę na to, aby skorzystać z tej możliwości, wyrazili wszyscy biskupi diecezjalni w Polsce.

Na stronie inicjatywy (mszazauchodzcow.pl) można znaleźć mapę Polski z zaznaczonymi kościołami, w których 14 stycznia zostanie odprawiona Msza za wygnańców i uchodźców. Na tej stronie, jak również w specjalnym wydarzeniu na Facebooku (www.facebook.com/events/314526749040842/) można znaleźć wszelkie potrzebne informacje oraz tekst samego formularza znajdującego się również w Mszale Rzymskim.

„Bardzo się cieszę, że taka inicjatywa powstała. Zachęcam wszystkich księży, żeby 14 stycznia odprawili mszę świętą według formularza „Mszy za uchodźców i wygnańców”. Najlepiej byłoby, gdyby ta modlitwa zakorzeniła się w naszych wspólnotach parafialnych i wracała cyklicznie co jakiś czas” – podkreśla bp Krzysztof Zadarko, delegat Episkopatu ds. Imigracji.

Delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w specjalnym słowie zachęca natomiast do szczególnej modlitwy za Polaków przebywających poza granicami naszego kraju oraz ich rodziny, które często doświadczają ciężaru rozłąki z bliskimi.

>>Słowo

„Pamiętajmy w modlitwie o Polakach na emigracji. Otoczmy modlitwą także tych, którzy przybyli do naszego kraju zza wschodniej granicy oraz migrantów i uchodźców na całym świecie, szczególnie ofiary konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie” – zachęca rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jedną z form  pomocy uchodźcom jaką organizuje Kościół w Polsce jest program Caritas Polska „Rodzina Rodzinie”, którą zainicjował w październiku 2016 r. abp Stanisław Gądecki. Uchodźcom pomaga też Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. To z jego przedstawicielami Przewodniczący Episkopatu odwiedził m.in. obóz dla uchodźców w Erbilu. Pomoc dla przebywających na Wschodzie oraz stamtąd przybywających prowadzi m.in.  Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, którego biuro mieści się w Sekretariacie Episkopatu Polski. Pomoc duszpasterską dla Polaków mieszkających za granicą niesie natomiast Biuro Emigracji Polskiej przy Delegacie Episkopatu ds. Duszpasterstwa Emigracji.

***

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest od 1914 roku. Jak czytamy w instrukcji Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 r. jest pomyślany „jako odpowiednia okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów”.

Liczbę migrantów w całym świecie szacuje się na ok. 220 mln. Wojny, prześladowania i terror to najbardziej tragiczne przyczyny, dla których ludzie opuszczają swój dom rodzinny i ojczyznę w poszukiwaniu lepszego bytu.

BPKEP

Zobacz też:
>>Tekst Formularza Mszy za wygnańców i uchodźców
>>Materiały do wykorzystania na Dzień Migranta i Uchodźcy

Fot. PKWP

NO COMMENTS