(Polski) 15-16 X – uroczystości pogrzebowe śp. bp. Wacława Świerzawskiego

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego 7 października biskupa seniora diecezji sandomierskiej Wacława Świerzawskiego rozpoczną się Nieszporami Żałobnymi w niedzielę 15 października w Zawichoście. W poniedziałek po Mszy św. pogrzebowej, Ciało Zmarłego zostanie złożone w krypcie katedry sandomierskiej.

Nieszpory żałobne w intencji zmarłego bp. Wacława Świerzawskiego rozpoczną się w niedzielę o godz. 16.30 w Zawichoście. O godz. 17.00 zostanie odprawiona Msza św. żałobna. Po Mszy św. trumna z ciałem Zmarłego będzie przewieziona do kościoła seminaryjnego św. Michała w Sandomierzu i wystawiona na widok publiczny.

W poniedziałek, 16 października o godz. 8.00 rozpocznie się Jutrznia przy ciele Zmarłego w kościele seminaryjnym pw. św. Michała. Po modlitwie, o godz. 11.00 zebrani procesyjnie przejdą do Katedry, gdzie o godz. 12.00 będzie celebrowana Msza św. pogrzebowa. Następnie Ciało Zmarłego zostanie złożone w krypcie katedry.

Biskup prof. Wacław Świerzawski urodził się w Złoczowie (archidiecezja lwowska) 14 maja 1927 roku. Studia teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym we Lwowie. 11 grudnia 1949 r. święceń kapłańskich udzielił mu metropolita lwowski abp Eugeniusz Baziak. Sakrę biskupią otrzymał 28 kwietnia 1992 r. w katedrze sandomierskiej z rąk nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka.

Zmarły biskup senior sandomierski Wacław Świerzawski to wybitny profesor i naukowiec. W 1975 r.  został członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Uchwał Soboru Watykańskiego II. Był także przewodniczącym Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP. Wydawał i redagował Anamnesis – biuletynu komisji, który uczynił ogólnodostępnym pismem z tekstami z dziedziny duszpasterstwa liturgicznego. Bp Świerzawski jest autorem 64 książek i około 1,3 tys. artykułów naukowych i popularnonaukowych z dziedziny teologii liturgii i duchowości.

diec./BPKEP

Wypowiedź ks. Pawła Rytel-Andrianika – Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski o śp. bp. prof. Wacławie Świerzawskim. AUDIO>> 

Zdjęcia bp. Wacława Świerzawskiego do probrania i wykorzystania za podaniem źródła. >>FOTO

SHARE