15

14-01-2017
1587

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego Kościół powszechny obchodzi Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W tym roku przypada on 15 stycznia. Eucharystia sprawowana w kaplicy Domu Głównego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu będzie transmitowana na cały świat przez TVP Polonia o godz. 13.00.

Ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Emigracyjnego w Poznaniu, będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w intencji migrantów i Polonii, w Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. We Mszy św. będą uczestniczyć duszpasterze polonijni, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego TChr, misjonarki Chrystusa Króla, przedstawiciele studentów zagranicznych i imigrantów w naszym kraju. Podczas liturgii rodzina z Syrii odczyta jedno z wezwań modlitwy wiernych.

W tym roku Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy przeżywany jest po raz 103. Co roku Papież kieruje orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W tym roku Ojciec Święty Franciszek zwraca uwagę na nieletnich. Występuje przeciw współczesnym formom niewolnictwa, jakimi są handel ludźmi, prostytucja czy wyzysk w pracy. Zachęca też do podjęcia wszelkich możliwych działań w celu zapewnienia nieletnim migrantom ochrony i obrony.

>>tekst orędzia

Jedną z form  pomocy uchodźcom jaką organizuje Kościół w Polsce jest program Caritas Polska “Rodzina Rodzinie”, którą zainicjował w październiku 2016 r. abp Stanisław Gądecki. Uchodźcom pomaga tez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. To z jego przedstawicielami Przewodniczący Episkopatu odwiedził m.in. obóz dla uchodźców w Erbilu.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, jak czytamy w instrukcji Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 r. jest pomyślany “jako odpowiednia okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów”.

Liczbę migrantów w całym świecie szacuje się na ok. 200 mln, w tym najwięcej – 56 mln – w Europie. Drugie miejsce zajmuje Azja – 50 mln, a trzecie – Ameryka Północna, gdzie jest ich 41 milionów. Krajem mającym najwyższą w skali światowej liczbę migrantów są Stany Zjednoczone. Jest ich tam 35 mln i pochodzą z 40 różnych krajów, w tym najwięcej – bo aż 9 mln – z Meksyku. Polskich migrantów jest w USA prawie pół miliona.
Wojny, prześladowania i terror to najbardziej tragiczne przyczyny, dla których ludzie opuszczają swój dom rodzinny i ojczyznę w poszukiwaniu lepszego bytu. Liczną rzeszę stanowią też ci, którzy migrują ze względów ekonomicznych, naukowych, rodzinnych czy zdrowotnych.

www.episkopat.pl/brewiarz.pl/KAI/BPKEP

Fot. PKWP/Episkopat.pl