3 marca Dniem Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich

21-02-2017
2868

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 3 marca Kościół w Polsce po raz pierwszy będzie obchodzić Dzień Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. Towarzyszyć mu będą Drogi Krzyżowe sprawowane w tej intencji w katedrach bądź seminariach duchownych w poszczególnych diecezjach.

“Modlitwa i pokuta za ofiary pedofilii jest naturalną odpowiedzią chrześcijanina na zjawisko grzechu. Kościół bardziej niż ktokolwiek inny winien brzydzić się nikczemną przemocą, zwłaszcza wobec dziecka” – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski w komunikacie ws. modlitwy i pokuty w intencji ofiar pedofilii.

>>Treść komunikatu Przewodniczącego KEP

Decyzja o organizacji Dnia Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne zapadła na ubiegłorocznym, jesiennym zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski – w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, jaki w tej sprawie skierował on do krajowych konferencji biskupich 30 czerwca 2015 r.

“Te grzeszne i zbrodnicze czyny głęboko nas wszystkich zawstydzają i upokarzają. Obrażają Boga i wyrządzają wielką krzywdę niewinnemu człowiekowi oraz podważają zaufanie do Kościoła” – napisał bp Piotra Libera do duchownych diecezji płockiej, zapraszając ich na Drogę Krzyżową do katedry w piątek 3 marca o godz. 17, której w ten intencji będzie przewodniczyć.

“Nadzieją na przyszłość jest dla nas miłosierdzie i Boża sprawiedliwość, ale także pełne determinacji kroczenie drogą oczyszczenia Kościoła, której drogowskazem są słowa „zero tolerancji” w tej dziedzinie” – podkreśla bp Libera.

Z kolei ks. Adam Żak SJ, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży z ramienia KEP wyjaśnia, że przygotowywany Dzień Modlitwy i Pokuty “jest formą współodczuwania, bycia w jedności przez Kościół w Polsce z całym Kościołem powszechnym i jego pasterzami, poczynając od Jana Pawła II; jest to też ważny gest współodczuwania i solidarności z ofiarami tych przestępstw, istotny moment stanięcia w prawdzie przez ludzi Kościoła i przyjęcia tej diagnozy jaką papieże nam wskazali”. Ks. Żak dodaje, że są przygotowywane materiały, które pomogą w organizacji Dróg Krzyżowych 3 marca, jakie zostaną przekazane zainteresowanym księżom biskupom.

Idea zorganizowania Dnia Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne, została wysunięta w lutym 2015 r. przez członków powołanej wówczas przez Ojca Świętego – Papieskiej Komisji na rzecz Ochrony Nieletnich. W jej skład powołana została także była polska premier i b. ambasador przy Stolicy Apostolskiej, prof. Hanna Suchocka. Papież przyjął tę ideę, a 30 czerwca 2015 r. zwrócił się z apelem do krajowych konferencji biskupich o zorganizowanie takiego Dnia w poszczególnych krajach. Dni Modlitwy i Pokuty odbyły się już w wielu krajach w ubiegłym roku, a Konferencja Episkopatu Polski, na wniosek Prezydium postanowiła zorganizować go w pierwszy piątek tegorocznego Wielkiego Postu, czyli 3 marca.

W Polsce pierwsze nabożeństwo pokutne za grzechy wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych odbyło się 20 czerwca w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, na rok wcześniej, zanim zaapelował o to papież Franciszek. Uczestniczyli w nim m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, biskup opolski Andrzej Czaja, oraz krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś. Inicjatorem tego nabożeństwa był ks. Adam Żak, a towarzyszyło ono międzynarodowej konferencji: „Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele”.

KAI/BPKEP