()

21-03-2017
1775

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Abp Gądecki poświęci we wtorek 21. marca pomnik ks. dyrektora Czesława Piotrowskiego przy katolickich szkołach w Poznaniu – Publicznym Gimnazjum Katolickim im. św. Stanisława Kostki oraz Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz.

Poświęcenie pomnika zainaugurowała Msza św. o godz. 10.00 w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu pod przewodnictwem abp Gądeckiego, metropolity poznańskiego.

Ks. Piotrowski był założycielem i budowniczym Prywatnego Gimnazjum Humanistycznego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uroczystość odbywa się z okazji 125. urodzin księdza. Pomnik upamiętniający jego osobę stoi przy ul. Głogowskiej 92, w miejscu gdzie w 1926 roku rozpoczęto budowę budynków szkoły.

Ks. dr Czesław Piotrowski to wielki społecznik, pedagog i wydawca a do tego wielki patriota. Urodził się 20 marca 1891 roku we wsi Kurcew, w parafii Czermin niedaleko Pleszewa, w rodzinie Franciszka Piotrowskiego i Elżbiety z domu Michalak. W młodości uczęszczał do gimnazjum klasycznego w Śremie, gdzie działał w ramach tajnego Towarzystwa Tomasza Zana.

W 1914 r., podjął studia we Wrocławiu, które przerwał i wiedziony powołaniem udał się do Seminarium Duchownego w Poznaniu. W latach 1915-1918 studiował teologię w Münster, a następnie jeszcze przez rok w Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Tu w roku 1919 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk Arcybiskupa Edmunda Kardynała Dalbora a następnie objął wikariat w parafii Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu. Od tej pory poświęcił się pracy pedagogicznej, zakładając w 1920 r. własną szkołę przygotowawczą, z której po kilku latach wykształcił męskie gimnazjum im. Adama Mickiewicza oraz żeńskie Seminarium im. Juliusza Słowackiego.

Dla nich też, w latach 1927 – 1932, wystawił okazałe gmachy przy ul. Głogowskiej 90-92. W ramach swej pracy pedagogicznej, w 1928 r., podjął studia doktoranckie, które ukończył z tytułem doktora filozofii za pracę „Życie seksualne męskiej młodzieży gimnazjalnej – problemy psychologiczne i pedagogiczne”. Lata okupacji niemieckiej spędził w Warszawie, gdzie organizował tajne nauczanie. Po powrocie w 1945 r., powierzono mu rewindykację oraz odbudowę zniszczonej Drukarni i Księgarni św. Wojciecha, zaś od 1947 r. już jako kanonikowi kapituły metropolitalnej, odbudowę Katedry Poznańskiej, za co w 1955 r., otrzymał godność papieskiego prałata domowego.

Sprawował również funkcję rektora Instytutu Wyższej Kultury Religijnej w Poznaniu, był autorem szeregu podręcznik w o tematyce religijnej. Zmarł po wieloletniej chorobie, 16 października 1963 r. i został pochowany na Cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu.

BPKEP/szkola-ks-piotrowskiego.archpoznan.pl

Film prezentujący szkołę:

Zdjęcie ilustracyjne: szkola-ks-piotrowskiego.archpoznan.pl