Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W niedzielę 13 sierpnia 2017 r. mija 40 lat od śmierci abp. Antoniego Baraniaka, metropolity poznańskiego w latach 1957-1977. Z tej okazji, w dniu rocznicy zostanie odprawiona Msza św. w katedrze o godz. 10. Będzie to też okazja dla wiernych do nawiedzenia grobu zmarłego Arcybiskupa.

– Ksiądz Arcybiskup Antoni Baraniak aresztowany razem z Prymasem Polski Kardynałem Stefanem Wyszyńskim w 1953 r., poddawany był bestialskim torturom, które zniósł heroicznie. Jego postawa nie pozwoliła na zrealizowanie planu komunistów zniszczenia Kościoła w Polsce – czytamy na stronie archidiecezji poznańskiej.

Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w grudniu 2016 r. uczestniczył w otwarciu celi poświęconej śp. abp. Antoniemu Baraniakowi w warszawskim areszcie przy Rakowieckiej, gdzie w latach 1953-1956 więziony był przez komunistów bp Baraniak. 12 grudnia 2016 r. abp Stanisław Gądecki w więziennej kaplicy odprawił Mszę św., a następnie poświęcił celę w miejscu, gdzie przetrzymywano bp. Baraniaka.

>>fotogaleria

***

Jan Paweł II o abp. Baraniaku:

“Przybywałem tutaj po wielekroć, zwłaszcza w okresie pasterzowania Metropolity Poznańskiego śp. Antoniego Baraniaka, którego pasterskie męstwo, wielką pokorę i Bogu znane zasługi otaczamy zawsze głęboką czcią” – mówił Jan Paweł II w homilii wygłoszonej na Łęgach Dębińskich w Poznaniu 20 czerwca 1983 roku. W czasie pasterzowania abp. Baraniaka w archidiecezji poznańskiej bp, a potem abp i kard. Karol Wojtyła uczestniczył m.in. w rekolekcjach akademickich w Poznaniu w 1959 r., brał udział w spływie rzeką Obrą w 1960 r., uczestniczył w uroczystościach millenijnych w 1966 r. i tysiącleciu biskupstwa w 1968 r., wziął udział w Katolickich Dniach Społecznych w 1971 r. i w zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w 1972 r., jak również w uroczystej inauguracji Papieskiego Wydziału Teologicznego w 1974 r. i rozpoczęciu peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w 1976 r. Na początku sierpnia 1977 r. przebywał na obozie w Białej w Puszczy Noteckiej i odwiedził abp. Baraniaka w szpitalu, a w dniach 17-18 sierpnia uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych.

www.archpoznan.pl/ BP KEP

 

NO COMMENTS