W homilii metropolita poznański rozważał wydarzenie paschy żydowskiej i tajemnicę udziału chrześcijan w Eucharystii. – Eucharystia wyrasta swoimi korzeniami z żydowskiej Paschy. Centralnym punktem tej Paschy była doroczna, świąteczna wieczerza spożywana w rodzinnym gronie w paschalny wieczór – zauważył abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał słowa św. Jana Pawła II, że Kościół otrzymał Eucharystię od Chrystusa jako dar największy, ponieważ jest to dar z samego siebie, z własnej osoby w jej świętym człowieczeństwie, i dar zbawienia. – Przekazując Kościołowi swoją ofiarę, Chrystus pragnął również przyjąć za swoją duchową ofiarę Kościoła, który jest wezwany, aby składając ofiarę Chrystusa, ofiarowywał także samego siebie – podkreślił abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że Kościół pielgrzymujący jest wezwany do podtrzymywania i pogłębiania zarówno komunii z Bogiem, jak i komunii między wiernymi, a pomaga mu w tym Eucharystia.

– Pascha nie była zwykłym przypomnieniem wydarzeń z życia Izraela, lecz środkiem umożliwiającym włączenie się w wydarzenia wyjścia i jego skutki. Spożywający ucztę paschalną korzystali z dobrodziejstw otrzymanych przez ich przodków, z wyzwolenia i nawiązania bliskiej relacji z Bogiem. Podobnie jest z ucztą eucharystyczną – mówił do uczestników liturgii abp Gądecki.

Metropolita poznański podkreślił, że ten, kto przyjmuje Eucharystię, ten łączy się w sposób sakramentalny z wydarzeniem odkupienia i ma udział w jego skutkach.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w nawiązaniu do rozważań kard. Saraha zauważył, że Eucharystia pomaga nam wznosić się ku Bogu, podobnie jak w Afryce liany wznoszą się po drzewach ku światłu. – Podobnie jest z nami. Jeśli nie znajdziemy mocnego drzewa, którego korzenie karmią się Bogiem, żeby wspiąć się ku niebu, nie ma szans, abyśmy zdołali ujrzeć światło – mówił abp Gądecki.

KAI / Poznań / msz

Zobacz też:
Tekst homilii

NO COMMENTS