(Polski) Abp Gądecki: nowa bazylika w Poznaniu powinna pomnażać kult św. Józefa

19-03-2017
1969

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Z apelem o pomnażanie czci do św. Józefa zwrócił się do karmelitów bosych, kustoszów nowej bazyliki mniejszej w Poznaniu abp Stanisław Gądecki. Godność i tytuł bazyliki poznańskiemu sanktuarium św. Józefa przyznał papież Franciszek.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wziął udział w uroczystości ogłoszenia papieskiej nominacji i odczytania dekretu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Poświęcił także okolicznościową tablicę wewnątrz kościoła i tablicę nad wejściem z napisem „Basilica Minor”.

„Boża Opatrzność pozwala nam dzisiaj uczestniczyć w radosnej uroczystości. Tutejsze sanktuarium, będące najstarszą świątynią dedykowana w Polsce św. Józefowi – decyzją Ojca Świętego – otrzymuje tytuł bazyliki mniejszej” – mówił abp Gądecki.

Rozważając życie patrona sanktuarium, św. Józefa, metropolita poznański mówił o jego rozterkach i o wsłuchiwaniu się w głos Boga. „Bez tego nadprzyrodzonego światła Józef nie byłby w stanie zrozumieć Bożych planów. Dopiero umocniony słowami anioła zrozumiał prawdę o niewypowiedzianym powołaniu swojej Małżonki” – podkreślił metropolita poznański.

Abp Gądecki zauważył też, że Józef właściwie odczytał prawdę o swoim własnym powołaniu i posłuszny Duchowi, odnalazł w Nim samym źródło miłości – swej oblubieńczej, męskiej miłości. „To właśnie on – jako przybrany ojciec – będzie kształtował ludzki charakter Jezusa i przygotowywał Go do wypełnienia misji Sługi Pańskiego. Cieśla z Nazaretu okazał się doskonale posłusznym Bogu” – mówił przewodniczący Episkopatu Polski.

Metropolita poznański zwrócił uwagę na fakt, że choć od czasów św. Józefa warunki życia bardzo się zmieniły, ciągle aktualne pozostają wymogi moralne, jak troska, ochrona i pomoc dla rodziny. Zauważył, że duchowe wsparcie rodzinom powinno być udzielane także w takich świątyniach, jak bazyliki mniejsze.

„Kongregacja Obrzędów stawia tym kościołom wysokie wymagania” – przekonywał abp Gądecki. Przypomniał konieczność przepowiadania słowa Bożego z wszelką starannością i głębią, świątynia powinna charakteryzować się dbałością o kult, być ośrodkiem pulsującym aktywnym życiem duszpasterskim, szerszą dostępnością do Eucharystii, do sakramentu pokuty i pojednania.

„W tym szczególnym momencie nadania temu kościołowi tytułu bazyliki mniejszej pragnę jak najserdeczniej podziękować Ojcu Świętemu Franciszkowi za jego życzliwość dla tutejszego kościoła” – mówił abp Gądecki.
„Przed naszymi karmelitami pojawił się szereg nowych obowiązków. Życzę więc wszystkim pracującym tutaj kapłanom wielu Bożych błogosławieństw dla jak najstaranniejszego wypełnienia waszych zadań duszpasterskich związanych z tytułem «bazylika mniejsza». Na większą chwałę i cześć św. Józefa” – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W poznańskiej uroczystości wzięli udział kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy. W murach nowej bazyliki metropolitę poznańskiego witali o. prowincjał Jan Malicki, o. przeor Wojciech Ciak i o. Mariusz Jaszczyszyn.

Kościół karmelitów bosych w Poznaniu jest najstarszą w Polsce świątynią pod wezwaniem św. Józefa. Karmelici przybyli do Poznania w 1618 r. Pod koniec XVII wieku na miejscu pierwotnego kościoła ukończono budowę okazałej barokowej świątyni, w której wierni modlą się do dziś.

Spisywana od XVII wieku kronika konwentu potwierdza liczne przypadki łask otrzymywanych za wstawiennictwem św. Józefa. W 2014 r. abp Gądecki dokonał koronacji otaczanego czcią wiernych wizerunku Oblubieńca NMP.
Kościół w Poznaniu jest pierwszą w Polsce karmelitańską bazyliką mniejszą. Tytuł ten nadaje się kościołom odznaczającym się znaczną wartością zabytkową i dużym znaczeniem w życiu religijnym wspólnoty chrześcijańskiej.

W archidiecezji poznańskiej tytuł bazyliki mniejszej nosi katedra i fara w Poznaniu, sanktuarium maryjne na Świętej Górze w Gostyniu, oraz kolegiaty w Lesznie i w Szamotułach.

ms / Poznań (KAI)