(Polski) Abp Jędraszewski: świat potrzebuje Chrystusowego zmiłowania

23-04-2017
1588
Fot. Marcin Mazur/episkopat.pl

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Świat nie może żyć bez Chrystusowego miłosierdzia – powiedział abp Marek Jędraszewski podczas głównej Mszy św. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Metropolita krakowski podkreślał, że ateistyczny humanizm XX wieku pociągnął za sobą ogrom nieszczęść i tragedii, a jedynym ratunkiem dla znękanych ludzi jest Boże Miłosierdzie.

Abp Jędraszewski podkreślał, że droga do radości zmartwychwstania wiodła przez ból i mękę Jęzusa, której szczytem było wołanie z krzyża: „Boże mój, Boże, czemuś Mnie opuścił”. „Tą bezbrzeżną skargą psalmisty Chrystus wziął na siebie cały los człowieka, jego udręki i przerażające czasem poczucie osamotnienia, jednak to nie były Jego ostatnie słowa” – przypominał kaznodzieja. Zaznaczyl, że w modlitwie „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha Mego” Jezus całkowicie oddał się Bogu i z tego oddania wyniknęło zwycięstwo Jego zmartwychwstanie, które stało się źródłem nadziei dla wszystkich chrześcijan.

„Żywa nadzieja ma swój fundament w pierwszych słowach, którymi Chrystus zwrócił się do apostołów, a były to słowa pokoju. Zmartwychwstanie bowiem uwalnia nie tylko od lęku przed śmiercią, ale jest zwycięstwem nad ludzkimi grzechami” – tłumaczył metropolita krakowski.

„Świat potrzebuje Chrystusowego zmiłowania. Świat nie może żyć bez Chrystusowego miłosierdzia. Świat powinien nieustannie wołać: Kyrie elejson!” – mówił, zaznaczając, że dzieje ludzkości potoczyły się tak, iż powstały państwa, które programowo i systematycznie zaczęły walczyć z chrześcijaństwem, jak w Rosji, Hiszpanii i Meksyku. „W konsekwencji w imię ateizmu zaczęły się prześladowania chrześcijan i chrześcijaństwa. Fala przemocy i prześladowań ogarnęła również inne kraje. Społeczeństwa od wieków kształtowane przez chrześcijaństwo miały zapomnieć o Chrystusowych słowach: Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy obciążeni jesteście!” – przypominał metropolita i podkreślił, że właśnie w takim kontekście należy odczytywać
objawienia św. Faustyny.

Ateistyczny humanizm ubiegłego wieku pociągnął za sobą ogrom nieszczęść, tragedii ludów i narodów. W tym kontekście należy patrzeć na powołanie Heleny Kowalskiej, która „na przekór temu, co się działo, usłyszała słowa Jezusa: Tyś radością moją, Tyś rozkoszą mego Serca”.

Kaznodzieja przypomniał, że św. Faustyna zobaczyła, jakim nieszczęściem dla człowieka jest znaleźć się poza kręgiem Bożego światła i widziała, że cały świat potrzebuje jak nigdy dotąd Bożej łaski. Jej największym pragnieniem było zbawienie grzeszników i ratunek dla cierpiących i zrozpaczonych ludzi, którzy uwierzyli ideologiom mówiącym, że człowiek może być samowystarczalny, a Bóg jest mu niepotrzebny.

„O wiarę, która okaże się dla każdego z nas o wiele cenniejsza od zniszczalnego złota, o łaskę miłosierdzia dla nas i całego świata, o niewzruszoną nadzieję osiągnięcia tej radości niewymownej i pełnej chwały, która jest związana z naszym zbawieniem, za wstawiennictwem św. Siostry Faustyny prośmy miłosiernego Boga” – zaapelował na koniec hierarcha.

Według gospodarzy sanktuarium, pomimo padającego obficie deszczu ze śniegiem na błoniach przed ołtarzem polowym przy łagiewnickiej bazylice zgromadziło się ok. 50 tys. wiernych z całego świata. Do Łagiewnik pzybyli pielgrzymi z całej Polski oraz z wielu krajów świata, m.in. z Australii, Tajlandii, Libanu, Czech, Francji, Ukrainy i Białorusi. Podczas modlitwy wiernych, odmawianej po polsku, angielsku, włosku, niemiecku polecano m.in. ofiary ostatnich ataków terrorystycznych, chorych i cierpiących.

Pielgrzymi korzystają z sakramentu pokuty. W konfesjonałach posługuje łącznie ok. 150 kapłanów.

Podczas Mszy św. śpiewają połączone chóry, m.in. chór ŚDM. Obecna jest także orkiestra symfoniczna i chór sanktuarium łagiewnickiego. Kapłani odprawiają Msze św. w ornatach zaprojektowanych na Światowe Dni Młodzieży.

Tegoroczne obchody Niedzieli Miłosierdzia odbywają się pod hasłem „Idźcie i głoście Boże Miłosierdzie”.

md/KAI