(Polski) Bp Lechowicz: młodzież i rodzina głównym wyzwaniem duszpasterstwa Polonii

18-02-2017
1271

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wzmocnienie duszpasterstwa młodzieży oraz małżeństw i rodzin to obecnie główne wyzwania stojące przed duszpasterstwem polonijnym – powiedział KAI bp Wiesław Lechowicz, przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą. W Warszawie obraduje prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej.

“W ramach duszpasterstwa młodzieży chcemy kontynuować wskazania papieża Franciszka, które pozostawił nam podczas Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie. Tym bardziej, że temu wydarzeniu towarzyszył Kongres Młodzieży Polonijnej. Wzięło w nim udział ok. 300 osób ze Wschodu i Zachodu reprezentujących dziesiątki tysięcy młodych ludzi. Jest to olbrzymi potencjał przede wszystkim w parafiach polonijnych” – powiedział bp Lechowicz.

Mówiąc o duszpasterstwie małżeństw i rodzin biskup zaznaczył, że zgodnie z postanowieniami ostatniego Synodu Biskupów Kościół chce jeszcze lepiej towarzyszyć w codziennym życiu zarówno związkom sakramentalnym jak i tym parom, które nie są sakramentalne. “Ponadto jeszcze większy wysiłek musimy włożyć w przygotowania do zawarcia związku małżeńskiego” – dodał hierarcha.

Zwrócił uwagę, że emigracja niesie duże problemy zwłaszcza z alienacją ludzi w nowych środowiskach i dlatego tak potrzebne jest towarzyszenie Kościoła. “Cieszy nas, że w krajach takich jak Niemcy czy Wielka Brytania powstają poradnie rodzinne, organizowane są kursy dla narzeczonych i małżeństw aby mogły one bardziej angażować się w ośrodkach polonijnych” – powiedział bp Lechowicz.

Jego zdaniem wyzwaniem uniwersalnym dla duszpasterstwa polskojęzycznego w Europie jest to, co określa się “nawróceniem pastoralnym”, o którym mówi często papież Franciszek. Dlatego w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji będą organizowane kongresy nowej ewangelizacji.

“Nie chodzi o jakąś nowość ale o to by z nowym zapałem i za pomocą nowych metod dotrzeć do osób korzystających z posługi duszpasterskiej jak i do tych, którzy oddalili się od Boga i Kościoła” – zaznacza bp Lechowicz. W jego opinii kongresy mają być odnową duszpasterskiej dynamiki, zaangażowania w życie Kościoła tak duszpasterzy jak i świeckich.

“Pragniemy aby kongresy nie były tylko pojedynczymi wydarzeniami ale by były początkiem poważnej refleksji co możemy lepiej zrobić i jakich najlepszych metod użyć do naszych działań w kontekście współczesnej mentalności i sytuacji kulturowo-społecznej” – powiedział przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Kongresy odbędą się: w Wielkiej Brytanii, w połowie września, w Swindon i Manchester, w Niemczech w Schönstatt, w drugim tygodniu po Wielkanocy i w drugi weekend po Wielkanocy – w Paryżu.

Podczas zebrania omówiono sprawy organizacyjne spotkania Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej, które odbędzie się w dniach 29 września – 1 października w Schönstatt w Niemczech. “Głównym tematem obrad będzie, jak mówi papież Franciszek `fantazja miłosierdzia`, czyli sprawą ludzi żyjących na marginesie życia społecznego i osób wymagających szczególnej troski, żyjących w biedzie duchowej i materialnej. A wiadomo, że w środowiskach emigracyjnych takich osób jest stosunkowo dużo” – powiedział bp Lechowicz.

Poinformował, że w przyszłym roku obrady będą poświęcone duszpasterstwu młodzieży w związku z Synodem Biskupów, który będzie na ten temat obradował w Rzymie.

Obrady prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej toczą się w siedzibie sekretariatu Episkopatu Polski w Warszawie. Uczestniczą w nich duszpasterze polonijni oraz świeccy przedstawiciele duszpasterstw z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Węgier oraz bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji.

Polska Rada Duszpasterska Europy Zachodniej, skupia przedstawicieli Polskich Misji Katolickich i ośrodków duszpasterstwa polskojęzycznego w krajach europejskich. Przewodniczącym Prezydium tejże Rady jest bp Wiesław Lechowicz.

Prezydium tworzy płaszczyznę do refleksji i dialogu oraz stanowi inspirację do podejmowania duszpasterskich działań na rzecz umocnienia wiary Polaków żyjących w Europie i obrony ich prawa do posiadania własnego duszpasterstwa w krajach osiedlenia.

Prezydium koordynuje działalność Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej i reprezentuje Radę wobec władz kościelnych i świeckich.

W skład prezydium, obok przewodniczącego bp. Wiesława Lechowicza wchodzą: ks. prał. Stefan Wylężek – rektor Polskiej Misji Katolickiej (PMK) w Anglii i Walii, ks. prał Stanisław Budyn – rektor PMK w Niemczech, ks. Bogusław Brzyś – rektor PMK we Francji, ks. Krzysztof Tyliszczak, kanclerz PMK w Anglii i Walii, Małgorzata Dudek z Francji, Katarzyna Takácsné Kalińska z Węgier, Zenon Handzel z Anglii oraz Andrzej Holm z Niemiec.

KAI