Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Jakże ziemia podlaska jest bogata w krzyże – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z okazji 200-lecia diecezji siedleckiej. W uroczystościach wzięli udział biskupi, którzy od 7 czerwca obradowali na 379. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Janowie Podlaskim.

Zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski przypomniał w homilii męczeństwo prześladowanych unitów z Podlasia, którzy pomimo licznych trudności, chcieli trwać przy Ojcu Świętym. Zostali zamordowani w czasie modlitwy w Pratulinie, broniąc swojego kościoła i wiary. Abp Jędraszewski wspomniał także innych męczenników Podlasia, którzy podczas II wojny światowej oddali swoje życie w Auschwitz i Dachau. Zwrócił również uwagę na bohaterską postawę uczniów z Miętna, którzy w 1984 roku z odwagą bronili krzyża w swojej szkole.

 

Mszę św. dziękczynną z okazji 200-lecia diecezji siedleckiej,  9 czerwca, koncelebrowali biskupi, którzy 7 i 8 czerwca obradowali w Janowie Podlaskim na 379. Zebraniu Plenarnym. Na obrady do diecezji siedleckiej zaprosił ich jej biskup Kazimierz Gurda.

>>Komunikat po obradach

Diecezja siedlecka istnieje od 1818 roku. Jej pierwszym biskupem był Feliks Lewiński, który scalił ziemie należące do diecezji, utworzył kurię, sąd biskupi i seminarium w Janowie Podlaskim. W 1867 roku, decyzją cara Aleksandra II, diecezja została skasowana i odrodziła się ponownie w strukturach niepodległej Polski. Patronami diecezji są: święci Szymon i Juda Tadeusz, święty Jozafat Kuncewicz i błogosławieni Męczennicy z Pratulina.

Przed Mszą św. podpisano dokumenty II Synodu Diecezji Siedleckiej, a po jej zakończeniu odbyło się posłanie misjonarzy, których zadaniem będzie przeprowadzenie misji ewangelizacyjnych we wszystkich parafiach diecezji siedleckiej.

II Synod Diecezji Siedleckiej rozpoczął się w czerwcu 2012 roku. Prace synodalne koordynowała 14-osobowa Komisja Główna Synodu, a spotkania robocze odbywały się w ramach 7 komisji: Przekazu Wiary, Kultu Bożego, Duchowieństwa Diecezjalnego, Instytutu Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Wiernych Świeckich, Duszpasterskiej, Administracyjno-Ekonomicznej. W jego pracach uczestniczyło ponad 300 członków.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, www.diecezja.pl/ BP KEP

Fotorelacja:

200-lecie Diecezji Siedleckiej, Siedlce, 9.06.2018 r.

NO COMMENTS