(Polski) Dzień Judaizmu w Poznaniu: wręczenie Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka

0
1383

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W ramach obchodów XX Dnia Judaizmu, w siedzibie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu odbyła się wczoraj wieczorem uroczystość wręczenia tegorocznej Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawanej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Otrzymał ją ks. dr Jerzy Stranz z Referatu Dialogu Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Coexist.

Nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawana jest chrześcijanom, osobom konsekrowanym, które swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej oraz polsko-żydowskiej. Nagrodę przyznaje kapituła, na której czele stoi Bogdan Białek, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

Jak podkreślił w wygłoszonej laudacji Bogdan Białek, „dialog, w szczególności międzyreligijny, stanowi centrum posługi kapłańskiej ks. Jerzego Stranza”, współzałożyciela i prezesa Stowarzyszenia Coexist, które ma na celu promocję postawy dialogu w wymiarze religijnym, kulturowym, społecznym i artystycznym.

– Ks. Jerzy Stranz jest też po prostu dobrym człowiekiem, bo tak się składa, że dialog angażuje ludzi dobrych, otwartych i szczerych. Należy do tych osób, które nie pozwalają zapomnieć o jednym z najważniejszych pytań człowieka XXI w., jednym z fundamentalnych pytań chrześcijanina i Europejczyka: „Jak jest możliwy dzisiaj, po Holocauście, antysemityzm, nienawiść, pogarda wobec innego człowieka z powodu jego pochodzenia czy wiary?” – zaznaczył współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów dodając, że ks. Stranzowi nie brakuje odwagi, determinacji i wiary w to, że lepszy świat jest możliwy.

Autor laudacji życzył także laureatowi Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka, który od 2004 r. organizuje obchody Dnia Judaizmu w Poznaniu, wielu dalszych sukcesów na „placu budowy” mostów między ludźmi i w dawaniu świadectwa wiary w Jednego Boga tym, którzy się pogubili.

– Postrzegam tę nagrodę jako wyróżnienie i dostrzeżenie tego wszystkiego, co dzieje się w Poznaniu już od kilkunastu lat – przyznaje w rozmowie z KAI ks. Jerzy Stranz dodając, że co roku w ramach Dnia Judaizmu spotykają się tu się na różnorodnych płaszczyznach ludzie po to, aby zgłębiać bogactwo tradycji żydowskiej, a jednocześnie coraz bardziej odkrywać korzenie wiary chrześcijańskiej.

– Ta nagroda jest uhonorowaniem całej wspólnoty, która w Poznaniu spotyka się, wspólnie się modli, słucha i wzajemnie się poznaje, potrafiąc otworzyć się na siebie, dostrzec swoją inność, a jednocześnie nie bać się jej, tylko postrzegać ją jako bogactwo – podkreśla ks. Stranz, który na co dzień jest też dyrektorem Wydawnictwa Świętego Wojciecha w Poznaniu.

Spotkanie w siedzibie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu, podczas którego wręczono Nagrodę im. ks. Romana Indrzejczyka, rozpoczęła modlitwa i zapalenie Menory Dialogu. Ta kilkumetrowa rzeźba w kształcie tradycyjnego żydowskiego świecznika, symbolizująca dialog chrześcijańsko-żydowski i nawiązująca do płonącego krzewu, towarzyszy poznańskim obchodom Dnia Judaizmu od 2004 r. Powstała ona z inicjatywy ks. Jerzego Stranza według projektu krakowskiego artysty Macieja Zychowicza.

Patron Nagrody, ks. Roman Indrzejczyk, urodzony w 1931 r., był wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz osobą zaangażowaną w działalność ekumeniczną. Zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r. Dotychczasowymi laureatami Nagrody jego imienia byli: ks. Stanisław Bartmiński z Krasiczyna, ks. Marian Bronikowski z Sieradza i ks. Janusz Daszuta pastor parafii Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Kielcach.

Chociaż Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce przypada 17 stycznia, w wigilię Tygodnia Powszechnej Modlitw o Jedność Chrześcijan, w Poznaniu jego obchody trwają znacznie dłużej. W tym roku rozpoczęły się one 9, a zakończą 20 stycznia, stanowiąc nie tylko okazję do wspólnej modlitwy, ale też do poznania religii, kultury i historii żydowskiej, dzięki organizowanym w ich ramach koncertom, wystawom i prelekcjom.

W tym roku XX Dzień Judaizmu przebiega pod hasłem: „Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść” zaczerpniętym z Księgi Jeremiasza. Jego centralnym wydarzeniem w Poznaniu będzie nabożeństwo biblijne sprawowane 17 stycznia w kościele pw. św. Wojciecha pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego, z udziałem przedstawicieli Gminy Żydowskiej. Podczas niego komentarze biblijne wygłosi abp Gądecki oraz rabin Symcha Keller, przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

Dzień wcześniej, 16 stycznia o godz. 18 odbędzie się natomiast dyskusja z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego oraz prof. Jana Grosfelda z UKSW, autora książki „Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów?”. Spotkanie pod tym samym tytułem w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu poprowadzi ks. dr Jerzy Stranz.

Szczegółowy program obchodów XX Dnia Judaizmu w Poznaniu można znaleźć na stronie www.coexist.pl.

bt / Poznań (KAI)

Fot.  www.ksiadzroman.pl

NO COMMENTS