(Polski) Gdańsk: rozpoczynają się uroczystości odsłonięcia Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny

15-12-2017
0
1951

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Uroczystości odsłonięcia Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny w kościele św. Brygidy w Gdańsku rozpoczną się 15 grudnia o 19-tej koncertem w wykonaniu Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Natomiast w sobotę o godz. 16.00 odsłonięcia ołtarza dokona prezydent Andrzej Duda, a poświęci go abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Uroczystości zostały zaplanowane z okazji 47. rocznicy krwawej masakry robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. oraz 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Ich centralnym punktem będzie odsłonięcie i poświęcenie Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny w kościele św. Brygidy, świątyni świata pracy i polskiej „Solidarności”, której patronuje bł. ks. Jerzy Popiełuszko. 16 grudnia 1970 r. był tragiczną datą w dziejach Gdańska, kiedy padły pierwsze strzały do protestujących stoczniowców.

Uroczystości rozpoczną się w kościele św. Brygidy 15 grudnia o godz. 19. wykładem dr. Krzysztofa Polkowskiego, rektora ASP w Gdańsku, po czym nastąpi koncert symfoniczny muzyki polskiej w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza. W sobotę 16 grudnia o godz. 16. zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, który poświęci ołtarz. Odsłonięcia Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny dokona Andrzej Duda, Prezydent RP.

Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny zaprojektował prof. Stanisław Radwański, były rektor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, a współautorem projektu i zarazem jego głównym wykonawcą jest słynny pomorski artysta bursztynnik Mariusz Drapikowski. Prace nad nim trwają od siedemnastu lat, a to i tak jeszcze nie koniec.

Śmiały projekt kompozycji, mierzącej 12 metrów wysokości, biegnącej półkolem długości 10 metrów został doskonale wkomponowany w gotycką przestrzeń świątyni. Konstrukcja ołtarza o powierzchni 120 metrów jest ze stali, gałęzie winnego krzewu z pozłacanej prawdziwym złotem miedzi oraz bardzo dużo elementów ze srebra najwyższej próby, a każdy element nasączony jest bursztynem. – Bursztyn jest przecież największym skarbem Pomorza i Gdańska. Dlatego w ten sposób oddajemy chwalę Bogu – podkreśla abp Sławoj Leszek Głódź w rozmowie z KAI.

Centralnym elementem ołtarza jest niezwykły obraz Matki Bożej – patronki Świata Pracy namalowany po masakrze grudniowej z 1970 r. przez ks. Franciszka Znanieckiego, artystę z Pelplina. Madonna i Dzieciątko otrzymały bursztynowe korony, poświęcone przez Jana Pawła II 6 lipca 2001 r. i wspaniałą, rzeźbioną sukienkę z unikatowej odmiany białego bursztynu. W mosiężnych koronach dla Maryi i Dzieciątka znalazło się 28 rubinów, upamiętniających 28 robotników Wybrzeża, który zginęli w Grudniu 1970. Korony zostały ufundowane przez prezydenta Lecha Wałęsę i Danutę, jego małżonkę. Poniżej znajduje się logo “Solidarności”.

Po obydwu stronach obrazu rozmieszczono figury św. Brygidy Szwedzkiej (patronki Europy) i św. Elżbiety Hesselblad – brygidki, która podczas wojny pomagała rodzinom żydowskim w Rzymie, chroniąc je przed Zagładą. Po bokach prezbiterium zasiadają majestatyczne, zadumane figury z brązu Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, przewodników ku wolności. W ołtarzu znalazły miejsce relikwie męczennika Solidarności jak i piękny, bursztynowy relikwiarz św. Jana Pawła II – oba metrowej wysokości. Poniżej obrazu Matki Bożej została umieszczona monstrancja z bursztynu o wysokości 1,73 metra, wykorzystywana w latach 2000 – 2014 podczas procesji Bożego Ciała ulicami Gdańska. W monstrancji widnieje drzewo życia, z którego wyrasta Jezus na krzyżu.

Całą konstrukcję ołtarza spina olbrzymich rozmiarów winorośl. A pod sklepieniem zrywa się do lotu biały bursztynowy orzeł. Na tej samej wysokości instalowane są właśnie polskie krzyże: niepodległościowe, solidarnościowe, partyzanckie i te z przydrożnych kapliczek. “Symbolizują one drogę ojczyzny do wolności – poprzez krzyż i cierpienie” – wyjaśnia abp Głódź.

Ołtarz będzie nadal rozbudowywany. Kolejnym elementem będą złote łany zbóż z bursztynowymi kłosami, symbolizujące Eucharystię.

Pierwszą ideę stworzenia Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny w prezbiterium kościoła św. Brygidy wysunął z okazji jubileuszowego roku 2000, ówczesny proboszcz a także kapelan “Solidarności” ks. Henryk Jankowski oraz gdańscy bursztynnicy – jako wyraz wdzięczności za dar wolności i pontyfikatu Jana Pawła II postanowili stworzyć „dzieło klasy niezwykłej” – największy bursztynowy ołtarz na świecie.

Natomiast inspiratorem i pomysłodawcą nowej, znacznie rozszerzonej koncepcji ołtarza jest metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. W 2014 r. na plebani kościoła św. Brygidy zebrał na nowo twórców ołtarza – prof. S. Radwańskiego i M. Drapikowskiego oraz Mariusza Gliwińskiego. Zespół pod kierunkiem arcybiskupa zdecydował się na dalszą realizację dzieła.

– Budowa ołtarza nie byłaby możliwa bez pomocy parafian, a także ludzi z całej Polski, a nawet z zagranicy. Polacy, Ukraińcy, Rosjanie cały czas przynoszą większe i mniejsze bryłki bursztynu, które poddawane są specjalnej obróbce. Dzielą się także srebrem i złotem potrzebnymi do oprawy elementów bursztynowych – mówi KAI ks. Ludwik Kowalski, proboszcz kościoła św. Brygidy.

– Nie muszę specjalnie nikogo prosić ani zachęcać, ludzie sami czują potrzebę, by taki unikatowy w skali świata ołtarz powstał w naszej diecezji, w grodzie nad Motławą. Nie wyobrażają sobie, by w stolicy bursztynu nie było takiego dzieła – dodaje proboszcz.

Po lewej stronie prezbiterium zbudowana została w ostatnich latach ambona utrwalająca sceny ze strajku 80-tego roku, których autorem jest prof. Wawrzyniec Samp, znany gdański rzeźbiarz i grafik. Nad nią widnieje epitafium smoleńskie.

Kościół św. Brygidy w Gdańsku pochodzący z przełomu XIV i XV w. przeszedł do historii w sierpniu 1980 r. podczas strajków robotniczych w Gdańsku. Był także jednym z centrów spotkań podziemnej Solidarności w następnych latach.

mp/KAI

NO COMMENTS