(Polski) Grekokatolicy rozpoczynają dzisiaj Wielki Post

27-02-2017
1726

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wierni Kościoła greckokatolickiego rozpoczęli dzisiaj okres Wielkiego Postu, który potrwa 7 tygodni. Cechą charakterystyczną tego okresu w obrządku wschodnim jest to, że Msze święte odprawia się tylko w soboty i niedziele, a w pozostałe dni inne nabożeństwa pokutne.

Dzisiaj oraz w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post od mięsa i nabiału. Nie ma natomiast zwyczaju posypywania głów popiołem.

Cechą charakterystyczną Wielkiego Postu w Kościele greckokatolickim jest to, że Msze święte odprawia się tylko w soboty i niedziele, a w pozostałe dni inne nabożeństwa pokutne. W środy i piątki odbywa się Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów, podczas której przyjmuje się komunię świętą, konsekrowaną w niedzielę.

W pozostałe dni odmawia się godziny kanoniczne lub akafist do Męki Pańskiej. Nie odprawia się Gorzkich Żali, natomiast w niedziele śpiewa się nabożeństwa Pasji, składające się z tekstów biblijnych. Mimo że w liturgii wschodniej nie ma zwyczaju odprawiania Drogi Krzyżowej, w niektórych parafiach jest ona również praktykowana.

Wierni są zachęcani do udziału w rekolekcjach wielkopostnych, skorzystania z Sakramentu Pokuty i Eucharystii oraz powstrzymania się od zabaw i praktykowania postów. Specyficznym gestem w tym czasie są głębokie pokłony do ziemi, którymi rozpoczyna się i kończy modlitwy na znak uniżenia i pokuty. Pokłonami przeprasza się za przewinienia wobec Boga i drugiego człowieka.

W tym roku Kościół greckokatolicki i rzymskokatolicki będą świętować Wielkanoc w tym samym czasie – 16 kwietnia.

W Polsce Kościół greckokatolicki liczy obecnie ponad 50 tys. wiernych w dwóch diecezjach: archidiecezji przemysko-warszawskiej, którą kieruje abp Eugeniusz Popowicz i diecezji wrocławsko-gdańskiej pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.

KAI