(Polski) Inauguracja Jubileuszu 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu – List pasterski abp. Gądeckiego na Adwent

0
2458

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.


„Poznań. Chrystus i my” – to hasło jubileuszu 1050-lecia przybycia do Polski pierwszego biskupa, którego obchody rozpoczną się wieczorem 2 grudnia. Papież Franciszek udzielił pielgrzymom przybywającym w roku jubileuszowym do katedry poznańskiej łaski odpustu zupełnego, mogą go uzyskać także chorzy w duchowej łączności z nimi.

Jubileusz inauguruje list pasterski abp. Stanisława Gądeckiego, który zostanie odczytany w parafiach archidiecezji w pierwszą niedzielę Adwentu, 3 grudnia 2017 r.

„Realizacja misyjnego nakazu Pana Jezusa, aby nauczać wszystkie narody i udzielać im chrztu sprawiła, że wielki powiew Ducha Świętego dotarł kiedyś na ziemie Polan. Przynieśli go przy końcu pierwszego tysiąclecia synowie i córki narodów, które wcześniej od nas dostąpiły łaski chrztu świętego, torując drogę do chrztu księcia Mieszka I i utworzenia w Poznaniu pierwszego biskupstwa w Polsce” – pisze w liście przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Metropolita poznański zaznacza, że jubileusz będzie okazją do dziękczynienia za diecezję, która jest częścią Ludu Bożego powierzoną pasterskiej pieczy biskupa współpracującego z prezbiterium, aby trwając przy swoim pasterzu, zgromadzona przez niego w Duchu Świętym przez Ewangelię i Eucharystię, stanowiła Kościół.

„Świętowanie jubileuszu winno zaowocować naszym większym zaangażowaniem w życie i misję Kościoła, przede wszystkim w życie naszych parafii, gdyż parafia jest podstawową wspólnotą zbawienia i miejscem budowania Kościoła” – zauważa abp Gądecki.

„Cieszę się, że w nasze dziękczynienie zechcieli włączyć się także przewodniczący Konferencji Episkopatów Europy, którzy przyjęli zaproszenie, aby w dniach 13-16 września 2018 roku obradować w Poznaniu nad aktualnymi zadaniami Kościoła na naszym kontynencie” – czytamy w liście metropolity poznańskiego.

Główne obchody jubileuszowe odbędą się w dniach 22-24 czerwca 2018 r. W parafiach archidiecezji poznańskiej w Wigilię Zesłania Ducha Świętego 19 maja będą miały miejsce okolicznościowe nabożeństwa, tego dnia o godz. 21 zabrzmią wszystkie dzwony w świątyniach archidiecezji.

Na cały rok szkolny przygotowane zostały materiały katechetyczne dla dzieci i młodzieży. W maju będzie miała miejsce misja Talitha kum. Jako znak wdzięczności za przybycie do Polski biskupa misyjnego archidiecezja poznańska wyremontuje szkołę i kaplicę w kraju misyjnym – na Madagaskarze.

Oprócz kilku sympozjów historycznych, opublikowana zostanie czterotomowa historia archidiecezji poznańskiej przygotowana pod kierunkiem prof. Józefa Dobosza.

Dwa lata po Chrzcie Mieszka I, w 968 r. Polonia cepit habere episcopum – „Polska zaczęła mieć swego biskupa” (Annales Bohemici). Biskupstwo poznańskie w latach 968-1000 obejmowało całe państwo polskie i było zależne wprost od Stolicy Apostolskiej.

Biskup Jordan, ustanowiony przez papieża Jana XIII, zapoczątkował historię polskiej hierarchii kościelnej, a książę Mieszko I zbudował w Poznaniu pierwszą katedrę na ziemiach polskich. Do 1798 r. do biskupstwa poznańskiego należała m.in. Warszawa.

List pasterski abp. Gądeckiego>>>>

BP KEP/ks. Maciej Szczepaniak

Posłuchaj:

NO COMMENTS