(Polski) Kard. Dziwisz delegatem KEP na pogrzebie kard. Vlka

21-03-2017
2379

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Kard. Stanisław Dziwisz będzie reprezentował Episkopat Polski na pogrzebie kard. Miloslava Vlka w Pradze. Msza św. pogrzebowa odbędzie się w sobotę, 25 marca o godz. 11.00 w katedrze świętych Wita, Wacława i Wojciecha na Hradczanach. Były metropolita praski zmarł w sobotę, 18 marca w wieku 84 lat. 

Mszy św. za swego zmarłego poprzednika będzie przewodniczył obecny prymas Czech, kard. Dominik Duka OP. Można oczekiwać, że na uroczystości pogrzebowe przybędą również biskupi z innych krajów, a także przedstawiciele ruchu Focolari, z którym związany był zmarły purpurat.

Przewodniczący KEP, abp Gądecki wysłał kondolencje do kard. Dominika Duka, Przewodniczącego Czeskiej Konferencji Biskupiej.

– Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Jego Eminencji Kardynała Miloslava Vlka – wielkiego syna Kościoła w Czechach, wielkiego syna Kościoła w Europie, wielkiego świadka miłości Boga i miłości bliźniego, a wreszcie – wielkiego przyjaciela Kościoła w Polsce – pisał w liście kondolencyjnym abp Gądecki.

Zapewnił także – w imieniu Episkopatu Polski, wszystkich biskupów i wszystkich wiernych o modlitwie za Zmarłego i za wszystkich pogrążonych w żałobie.

Prymas Polski abp Wojciech Polak wspomina zmarłego kard. Vlka jako wielkiego pasterza Kościoła i wielkiego Europejczyka. Metropolita gnieźnieński podkreślił także zasługi byłego metropolity praskiego w powrót do Gniezna relikwii bł. Radzima Gaudentego, przyrodniego brata św. Wojciecha. Kard. Vlk odnalazł je w Pradze i zwrócił do Gniezna.

Abp Henryk Muszyński, wieloletni przyjaciel kard. Vlka przyznał, że ze zmarłym łączyły go wielorakie więzy: – wiekowe, bo jesteśmy niemal rówieśnikami, pokoleniowe, bo służbę Kościołowi zaczynaliśmy niemal w jednym czasie i przyszło nam przetrwać trudny czas komunizmu i wreszcie duchowe – jako kapłani i biskupi dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami. Niemal wszystkie poważniejsze problemy dotyczące naszych Kościołów lokalnych rozważaliśmy wspólnie.

– To był Boży człowiek, bardzo religijny, odważny. Przez wiele lat posługę kapłańską wypełniał w ukryciu, bez sutanny. Taka była rzeczywistość – wspominał abp Muszyński.

Kard. Miloslav Vlk urodził się 17 maja 1932 w miejscowości Lišnice-Sepekov w diecezji czeskobudziejowickiej w Południowych Czechach. W 1968 roku przyjął święcenia kapłańskie, w 1990 roku św. Jan Paweł II mianował go biskupem, następnie arcybiskupem Pragi. Był też przewodniczącym Czeskiej Konferencji Biskupów, przewodniczącym Rady Konferencji Biskupich Europy, kardynałem-prezbiterem Santa Croce in Gerusalemme.

Arcybiskup senior Pragi (1991-2010) był symbolem żywego Kościoła w czasach komunistycznych prześladowań w Europie Środkowej. Zakazów pracy, szykan, różnych form prześladowania Kościoła doświadczał na własnym ciele. Nigdy jednak nie opuszczał go serdeczny uśmiech i dobry humor.

BPKEP/KAI

Zdjęcie ilustracyjne: www.apha.cz