(Polski) Kard. Grocholewski: tylko ludzie wewnętrznie wolni są zdolni budować prawdziwą wolność narodu

08-07-2018
0
2356

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Maryjo, pomóż każdemu Polakowi wyzwolić się z niewoli. Używać wolności jedynie w celu realizacji dobra i autentycznej miłości – mówił kard. Zenon Grocholewski w homilii podczas Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej przewodniczył w niedzielę 8 lipca Mszy św. na jasnogórskim szczycie. Hasłem tegorocznej Pielgrzymki są słowa: „Polska miłością wskrzeszona”.

“Maryjo, pomóż każdemu Polakowi wyzwolić się z niewoli […] używać wolności jedynie w celu realizacji dobra i autentycznej miłości […] Matko naszego narodu, módl się za nami. Berłem Twojego królowania jest Twoje macierzyńskie serce. Za to Ci dziękujemy!”  – mówił w homilii kard. Grocholewski. Podkreślał, że tylko ludzie wewnętrznie wolni są zdolni budować prawdziwą wolność narodu.

Przypominał też słowa św. Jana Pawła II o wolności. “Sanktuarium jasnogórskie stało się domem Matki i takim powinno pozostać na zawsze. Św. Jan Paweł II mówił, że tutaj bije serce Kościoła i serce Ojczyzny” – podkreślał kard. Zenon Grocholewski. Przypomniał też słowa św. Jana Pawła II o tym, że Jasna Góra jest wewnętrznym spoidłem narodu, że tutaj bije serce Kościoła i serce Ojczyzny, że prawdziwa wolność człowieka kształtuje się w sercu, a uczy jej jasnogórskie sanktuarium.

>>Tekst homilii

„Pragnę pogratulować Rodzinie Radia Maryja, w którą i ja czuję się włączony, że wybrało to sanktuarium na miejsce corocznego tak bardzo licznego spotkania. Nie mogło być wspanialszego wyboru” – powiedział, rozpoczynając homilię kard. Zenon GrocholewskiPodkreślał, że to w tym miejscu „Maryja przybliża nas do Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Tutaj umacnia się nasza miłość, leczą się rany naszych dusz, uszlachetniają się serca, rodzą się dobre postanowienia i inicjatywy inspirowane mądrością Bożą, wyzwalają się przebaczenie i modlitwa za tych, którzy nas prześladują. Tutaj niejako kładziemy w naszych sercach i umysłach podwaliny budowania dobra opartego na prawdzie. Stąd wracamy bogatsi duchowo, silniejsi, otwarci na prawdziwe potrzeby współczesności”.

Gratulował też Rodzinie Radia Maryja „jej poczynań na rzecz prawdy i dobra w naszym kraju” oraz na rzecz respektowania chrześcijańskich korzeni naszego narodu i wartości duchowych. „Gratuluję jej troski o dobro rodziny, o prawa rodziców, o prawo do życia tych najbardziej bezbronnych. Gratuluję jej troski o solidne wychowanie młodego pokolenia […] Gratuluję Rodzinie Radia Maryja działania na rzecz demokracji w Polsce, wolności mediów i wspierania tych mediów, które propagują prawdziwe wartości” – powiedział.

W dalszej części homilii kaznodzieja mówił o wolności. Wskazał, że „Jasna Góra była i jest centrum, w którym buduje się wolność i czyni się tę wolność dojrzałą”. Wymienił dwa znaczenia budowania wolności „w sensie uwalniania serc od różnego rodzaju zniewoleń i uzależnień” i „w sensie robienia właściwego użytku z wolności”.

„Człowiek zniewolony wewnętrznie jest niezdolny do panowania nad sobą, nad swoimi wadami, jest ograniczony w możliwości czynienia dobra, w realizacji prawdziwych wartości. Zaś człowiek wewnętrznie wolny to ten, który potrafi wybierać i realizować obiektywne dobro, niezależnie od tego, w jakich warunkach się znajduje” – tłumaczył kard. Zenon Grocholewski.

„Czy tak trudno dostrzec aktualnie w naszym kraju zło powodowane właśnie tym zniewoleniem w dziedzinie moralnej i rządzą władzy. Najgorszą rzeczą jest fakt, że obecnie często broni się tego zniewolenia moralnego jako czegoś dobrego, jako prawa subiektywnego i je się faworyzuje. To nie jest droga do budowania dobra. To nie jest droga do rzeczywistego szczęścia. To nie jest droga do prawdziwego postępu” – zaznaczył kaznodzieja.

Za świętym Janem Pawłem II przypomniał: „Naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha. Naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza. Tego żadne siły nie zdołają zniszczyć”.

Podczas centralnej Mszy św. odprawianej w niedzielę, 8 lipca na jasnogórskim szczycie obecni byli również: bp Kazimierz Gurda, ordynariusz siedlecki; bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki; bp Tadeusz Bronakowski z Łomży; bp Antoni Pacyfik Dydycz z Drohiczyna; bp Stanisław Napierała i bp Teofil Wilski z Kalisza; bp Stanisław Stefanek z Łomży; bp Paweł Socha z Zielonej Góry; bp Edward Frankowski z Sandomierza i bp Ryszard Karpiński z Lublina.

BPJG/BPKEP

Zobacz też: Relacja na stronach Biura Prasowego Jasnej Góry

NO COMMENTS