Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Biskup nominat Andrzej Iwanecki otrzyma święcenia biskupie w Święto Chrztu Pańskiego, 7 stycznia 2018 r. o godz. 12.30 w katedrze gliwickiej.  Głównym konsekratorem będzie biskup gliwicki Jan Kopiec, a współkonsekratorami  nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio i metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Transmisję telewizyjną przeprowadzi gliwicka TV Imperium: https://tvimperium.pl/live.

Biskup nominat Andrzej Iwanecki urodził się 3 listopada 1960 r. w Siemianowicach Śląskich. W latach 1979–1986 studiował w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie, które później zostało przeniesione do Katowic. W czasie studiów odbył obowiązkowy rok pracy w kopalni „Siemianowice”. 27 marca 1986 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Damiana Zimonia.

Nowy biskup pomocniczy wybrał jako hasło biskupie zawołanie „Jezus jest Panem”. Podkreśla, że w swojej posłudze chce kierować się przede wszystkim zaufaniem do Boga i realizować Jego wolę. Biskup nominat, mówiąc o priorytetach w swojej posłudze, wskazał na potrzebę jedności w rodzinach, parafiach, wśród osób duchownych. „Pan Jezus modlił się za swoich uczniów, aby byli jedno. Chcę te słowa realizować w swoim życiu. Ufam, że z Bożą pomocą to będzie możliwe” – powiedział biskup nominat Andrzej Iwanecki.

Podkreślił też, że praca proboszcza pokazała mu, że ważny jest kontakt z wszystkimi wiernymi. „Jeśli parafia jest zdrowa, to buduje Kościół powszechny. Trzeba na co dzień być zasłuchanym w potrzeby ludzi, być blisko ich spraw” – wskazał nowy biskup pomocniczy diecezji gliwickiej.

Nawiązując do wybranego zawołania biskupiego „Jezus jest Panem”, mówi o konieczności stawiania Chrystusa na pierwszym miejscu w swoim życiu. „Uważam to za niezwykle ważny warunek spełnienia się. To zawołanie było w moim sercu od początku kapłaństwa. Na obrazku prymicyjnym miałem napis ‘Panem jest Jezus’” – dodał biskup nominat.

Nowy biskup pomocniczy diecezji gliwickiej jest aktywny sportowo, m.in. jeździ na nartach oraz gra w siatkówkę. Jego ojciec Wilhelm był reprezentantem Polski w piłce ręcznej. Hobby biskupa nominata to przed wszystkim aktywny sport oraz kibicowanie. Ponadto lubi muzykę i śpiew. Gra na gitarze, pianinie, harmonijce ustnej, a nawet na perkusji. „Nasza rodzina była zawsze muzykalna, wspólnie śpiewaliśmy, szczególnie kolędy” – wspomina.

Biskup nominat jest związany m.in. z Odnową w Duchu Świętym oraz Ruchem Światło-Życie. Jego rodzice, Anna i Wilhelm, tworzyli ruch Domowego Kościoła w archidiecezji katowickiej.

Nowy biskup pomocniczy diecezji gliwickiej był w przeszłości dziekanem dekanatu zabrzańskiego, konsultorem diecezjalnym, członkiem Diecezjalnej Rady Kapłańskiej i moderatorem rejonowym Ruchu Światło – Życie. Papież Benedykt XVI w 2008 r. mianował go prałatem.

Papież Franciszek mianował ks. prał. Andrzeja Iwaneckiego dotychczasowego proboszcza parafii św. Franciszka z Asyżu w Zabrzu nowym biskupem pomocniczym diecezji gliwickiej – poinformowała 18 listopada 2017 roku Nuncjatura Apostolska.

***

Herb i zawołanie biskupa nominata Andrzeja Iwaneckiego

12 grudnia 2017 roku diecezja gliwicka opublikowała oficjalnie herb nowego biskupa pomocniczego Andrzeja Iwaneckiego, który 7 stycznia 2018 roku przyjmie święcenia w katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła.

Tarcza herbowa jest podzielona Krzyżem św. Andrzeja na cztery pola. W górnym polu znajduje się symbol Ducha Świętego, który jest Duchem miłości, co oznacza także czerwony kolor. Biskup pragnie, by ta miłość mu towarzyszyła.

W lewym polu umieszczona jest litera TAU wyrażająca duchowość franciszkańską, którą biskup starał się żyć, pracując w parafii św. Franciszka w Zabrzu, która również jest związana z Ojcem Świętym Franciszkiem.

W prawym polu herbowym na niebieskim tle widnieje symbol Maryi Niepokalanej, która jest m.in. patronką Ruchu Światło-Życie oraz Dzieci Maryi.

Na dole herbu umieszczone zostały skrzyżowane górnicze młotki (tzw. żelosko i pyrlik), które wskazują na śląską ziemię, która słynie między innymi z robotniczego charakteru pracy.

Zawołanie biskupie „Jezus jest Panem” oznacza wyznanie wiary w Zbawiciela i oddanie mu swojego życia. Jezus ma panować i prowadzić.

diec.gliwicka/BP KEP

Komunikat Nuncjatury>>

Zdjęcia>>

NO COMMENTS