(Polski) Lublin: modlitwa w 6. rocznicę śmierci abp. Józefa Życińskiego

11-02-2017
1673

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W lubelskiej archikatedrze 10 lutego modlono się w intencji zmarłego przed sześcioma laty abp. Józefa Życińskiego. Wspólnej modlitwie przewodniczył aktualny metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik, a homilię wygłosił ostatni sekretarz zmarłego hierarchy, ks. Tomasz Adamczyk. Przed Eucharystią, w Trybunale Koronnym odbyło się spotkanie pt. „Niezatarty ślad”, podczas którego wspominano wybitnego duszpasterza i naukowca.

Wspominając zmarłego poprzednika abp Stanisław Budzik zachęcał wiernych do kontynuowania jego misji. – Niech ślady pamięci o arcybiskupie trwają w naszej pamięci i w naszych sercach, niech nas inspirują i otwierają na drugiego człowieka z taką prostotą, życzliwością i miłością, jak to czynił zmarły arcypasterz – zachęcał abp Budzik.

Ostatni sekretarz abp. Życińskiego, ks. Tomasz Adamczyk mówił w homilii o swoim doświadczeniu obcowania ze zmarłym hierarchą. – Nie chciał tworzyć chrześcijańskiego getta. Nigdy nie uważał, że izolacja jest najlepszym rozwiązaniem. Często podkreślał ważną rolę Kościoła w kształtowaniu nowożytnej nauki. Przypominał o chrześcijańskich korzeniach kultury euroatlantyckiej, a w swoich pracach naukowych podkreślał, że kultura naukowa, racjonalna, wzbogacona może być kulturą artystyczną – powiedział kaznodzieja.

Wracając pamięcią do głębokiego życia duchowego swojego dawnego przełożonego, zwrócił uwagę, że był człowiekiem modlitwy. – Wielokrotnie pierwszy bywał na porannej modlitwie i wieczorem ostatni z kaplicy wychodził. Godziny spędzone na modlitwie pokazują, że zjednoczenie z Jezusem w jego życiu miało bardzo konkretny wymiar – wspominał ks. Adamczyk

Przed Eucharystią odbyło się spotkanie „Niezatarty Ślad”, zorganizowane przez diecezjalne Radio eR wraz z Towarzystwem Muzycznym im. H. Wieniawskiego w Lublinie. Po koncercie kameralnym w wykonaniu lubelskich artystów, zgromadzeni wysłuchali wspomnień o zmarłym przed sześcioma laty metropolicie lubelskim.

Jedną z zaproszonych osób była Katarzyna Skubisz-Kępka, która w czasie posługi abp. Życińskiego w Lublinie udzielała się w archidiecezjalnym Centrum Duszpasterstwa Młodzieży. W swoim wystąpieniu mówiła o trosce jaką zmarły hierarcha otaczał młodzież. – Abp. Życińskiego poznałam jako duszpasterza młodzieży, który inspirował. Mówił, że Ewangelia jest do zrealizowania tu i teraz, w konkretnym spotkaniu z konkretnym człowiekiem. Był pasterzem, który obdarzał nas dużą wolnością. Bardzo szanował nasze bardziej lub mniej szalone pomysły, a drzwi kurii były dla nas zawsze otwarte – mówiła prawniczka.

Józef Życiński urodził się 1 września 1948 roku w Nowej Wsi. Był wybitnym filozofem, teologiem, publicystą, wykładowcą i członkiem wielu międzynarodowych gremiów naukowych. W latach 1990-1997 był biskupem tarnowskim, a następnie do śmierci w 2011 r. – arcybiskupem metropolitą lubelskim i Wielkim Kanclerzem KUL.

Od 1999 r. wykładał na Wydziale Filozofii KUL, gdzie kierował Katedrą Relacji między Nauką a Wiarą. Jego zainteresowania naukowe obejmowały m.in. naturalizm metodologiczny, teizm ewolucjonistyczny, filozofię procesu, pole racjonalności, matematyczność przyrody, emergencję, ewolucjonizm.

Napisał ponad 50 książek i około 350 artykułów poświęconych problematyce filozofii oraz dialogu chrześcijaństwa z myślą współczesną. Był inicjatorem, organizatorem i gospodarzem trzech Kongresów Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie, przewodniczącym Rady Programowej KAI.

Zmarł nagle na zawał serca, 10 lutego 2011 podczas pobytu w Rzymie. Został pochowany w kryptach lubelskiej archikatedry. W uroczystościach pogrzebowych obok kardynałów, biskupów i wielu kapłanów i wiernych, uczestniczył także Prezydent RP.

KAI

Fot. ilustracyjne: Karta tytułowa filmu TV KUL/www.lublin.gosc.pl