Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W drugim dniu zebrania plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce generałowie, prowincjałowie i opaci jednogłośnie powołali na sekretarza generalnego franciszkanina o. Kazimierza Malinowskiego, a na ekonoma – saletyna ks. Piotra Ciepłaka. To ich kolejne trzyletnie kadencje.

Członkowie Konferencji wybrali też delegata do Komisji Mieszanej Biskupi-Wyżsi Przełożeni. Został nim generał paulinów o. Arnold Chrapkowski.

KWPZM powołała komisje stałe: prawną, ds. duszpasterstwa, ds. formacji, ds. struktur regionalnych, ds. Polonii i Polaków za granicą i ds. braci zakonnych oraz jedną komisję nadzwyczajną (ds. ekonomicznych) i dwie podkomisje (ds. mediów i ds. społecznych).

Konsulta zaproponowała, aby trzy dotychczasowe komisje zostały zastąpione delegatami: ds. misji, powołaniowych i liturgii. Wspomniani delegaci reprezentowaliby KWPZM w odpowiednich komisjach Konferencji Episkopatu Polski.

Na spotkanie z wyższymi przełożonymi zakonnymi przyjechał nowy Przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego o. bp Jacek Kiciński, klaretyn. Przedstawił ojcom, księżom i braciom koncepcję pracy Komisji w nowej kadencji.

W homilii, którą wygłosił w Kaplicy cudownego obrazu Czarnej Madonny, apelował do osób konsekrowanych o wierność wobec Boga, Kościoła i przełożonych, bo jak uzasadniał, „postawa wierności jest odpowiedzią na kryzys jedności”.

Prosił ordynariuszy zakonnych, aby doglądali i pielęgnowali swoje winnice, którymi są ich zakony, zgromadzenia, prowincje czy opactwa.

„Aby w tej winnicy wasi współbracia karmili się Słowem Bożym, a nie słowem ludzkim. My jesteśmy powołani do tego, aby chodzić po Słowie Bożym i tym Słowem dzielić się z innymi” – mówił. „Kiedy zaczynamy myśleć po ludzku, zaczynają się ludzkie kalkulacje, zaczyna się problem życia zakonnego” – wyjaśnił.

Z woli Episkopatu i Parlamentu RP rok 2017 dedykowany jest św. Albertowi i bł. Honoratowi Koźmińskiemu. Na ostatnim zebraniu plenarnym wyżsi przełożeni zapoznali się bliżej z pierwszą postacią, a teraz – z drugą. Obydwaj wyniesieni na ołtarze byli bowiem osobami konsekrowanymi i obaj odeszli z tego świata w opinii świętości 100 lat temu.

jms / Jasna Góra (KAI)

fot. ilustracyjne: franciszkanie.pl

SHARE