Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Nieszporami o św. Wojciechu rozpoczną się w w sobotę 22 kwietnia w Gnieźnie uroczystości inauguracyjne 600-lecia prymasostwa w Polsce. Oprócz wielu polskich biskupów wezmą w nich udział prymasi z całej Europy.

Obchody 600-lecia Prymasostwa w Polsce połączone z dorocznymi obchodami ku czci św. Wojciecha – patrona Gniezna i Polski rozpoczną się 22 kwietnia wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej. Pierwszym Nieszporom o św. Wojciechu przewodniczył będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosi abp. Jan Pawłowski z Rzymu. Po nabożeństwie, z katedry wyruszy tradycyjna procesja z relikwiami męczennika. Przejdzie ona do kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie będzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

W niedzielę, 23 kwietnia, relikwie św. Wojciecha przeniesione zostaną procesyjnie na plac przed katedrą, gdzie sprawowana będzie suma odpustowa. Przewodniczyć jej będzie prymas Polski abp. Wojciech Polak, a homilię wygłosi arcybiskup praski i prymas Czech kard. Dominik Duka. Przed Eucharystią abp Wojciech Polak odsłoni i poświęci tablicę upamiętniającą pierwszego Prymasa Polski – Mikołaja herbu Trąby, który tytuł otrzymał na obradującym w latach 1414-1418 Soborze w Konstancji. Tablica umieszczona zostanie przy Drzwiach Gnieźnieńskich.

Uroczystości zakończą się w niedzielne popołudnie w katedrze gnieźnieńskiej drugimi Nieszporami o św. Wojciechu pod przewodnictwem i z homilią pochodzącego z archidiecezji gnieźnieńskiej abp. Tomasza Pety, metropolity Astany w Kazachstanie. Po nabożeństwie Prymas Polski udzieli tradycyjnie błogosławieństwa dzieciom. Uroczystości transmitować będzie Radio Maryja, a niedzielną sumę także TVP Polonia. Transmisje jak co roku przeprowadzi także Radio Plus Gniezno.

Obchodom liturgicznym towarzyszyć będzie szereg imprez o charakterze kulturalnym, które odbywać się będą do kwietnia 2018 roku.

www.prymaspolski/BPKEP

Zobacz też:

>>List Ojca Świętego Franciszka do Prymasa Polski

>>List Prymasa na 600-lecie prymasostwa w Polsce

>>Więcej

plakat_uroczystosci_swwojciecha-2017

Zdjęcie ilustracyjne: E. Bartkiewicz/ BP KEP

SHARE