Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Dziękujemy za Niepodległość” to hasło ogólnopolskiego kościelnego dziękczynienia za niepodległość, które miało miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, 3 czerwca. Uroczystość z udziałem Konferencji Episkopatu Polski i najwyższych władz państwowych i samorządowych odbyła się w ramach XI Święta Dziękczynienia. Honorowymi gośćmi byli w tym roku kombatanci.

Przed Mszą Świętą przeszła piesza pielgrzymka z relikwiami św. Faustyny Kowalskiej z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej, do której relikwie Świętej zostały uroczyście wprowadzone. Nieprzypadkowo na tegoroczne uroczystości, przypadające w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wybrano relikwie Świętej Siostry Faustyny, która zanotowała na kartach „Dzienniczka”, że codziennie modli się w intencji Ojczyzny.

Uroczystej Eucharystii w samo południe przewodniczył Prymas Polski, abp Wojciech Polak. Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej dokonał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Mszę Świętą koncelebrowali biskupi z Polski i zagranicy. W homilii abp. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, podkreślił wartość świętowania, nawiązując do dziękczynienia za 100-lecie niepodległości. Abp Ryś odniósł się również do daru wolności i umiejętności dzielenia się tym darem z innymi;  prosił również, aby nie bać się wolności drugich. Wspomniał także o solidarności, która stworzyła naszą wolność. “Wiara w wolność to wiara w drugiego człowieka” – powiedział abp Ryś. “Mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek dziękować Bogu za niepodległą Polskę” – podsumował metropolita łódzki.

Prezydent RP Andrzej Duda, abp Wojciech Polak i kard. Kazimierz Nycz zapalili świecę niepodległości – dar Piusa IX. Życzeniem papieża było, aby zapalono ją w wolnej Warszawie. Ogień pochodził z grobu Nieznanego Żołnierza.

Po południu zostało otwarte tradycyjne miasteczko dla dzieci z grą terenową dla rodzin „Tropem świętych do skarbu wolności”, a następnie odbył się tradycyjny festiwal muzyczny „Moc Dobra”.

Zapraszając na uroczystości kard. Kazimierz Nycz metropolita warszawski powiedział, że „dziękujemy Bogu nie tylko w Sanktuarium Bożej Opatrzności na warszawskim Wilanowie, ale i we wszystkich polskich parafiach za to, że wyprowadził nas „ręką mocną i wyciągniętym ramieniem” z niewoli do wolności. Radosnym sercem dziękujemy za niepodległość, którą cieszy się nasze pokolenie, a o którą przez ponad 123 lata musiały walczyć pokolenia nas poprzedzające”.

Ogólnopolskie kościelne dziękczynienie za niepodległość jest świętowane w różnych miejscach Polski. I tak uroczystości były już w Gnieźnie 28-29 kwietnia i w Krakowie 13 maja, przy relikwiach patronów Polski – św. Wojciecha i św. Stanisława. 3 maja dziękowano za Niepodległą na Jasnej Górze, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. 3 czerwca jest dziękczynienie w Warszawie, a 11 ogólnopolskie kościelne dziękczynienie za niepodległość będzie w każdej diecezji, ale uroczystości centralne odbędą się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

BP KEP

XI Święto Dziękczynienia