(Polski) Poznań: abp Gądecki odwiedził chorych Szpitala MSWiA

11-02-2017
2064

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W święto Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego, abp Stanisław Gądecki odwiedził pacjentów Szpitala MSWiA im. prof. Ludwika Bierkowskiego w Poznaniu i poświęcił akt erekcyjny nowego bloku operacyjnego z centralną sterylizatornią. Metropolita Poznański przewodniczył też uroczystej Mszy św. w kaplicy szpitalnej pw. św. Józefa.

„Kościół rozumie gorące pragnienie zdrowia człowieka chorego i radzi żarliwą modlitwę o uzdrowienie. Odwołanie się chorego i jego otoczenia do modlitwy nie wyklucza korzystania z naturalnych środków medycznych służących przywróceniu zdrowia” − podkreślił w homilii metropolita poznański, zwracając się do chorych, dyrekcji szpitala i personelu medycznego.

Przewodniczący KEP zaznaczył, że Kościół jest przekonany, że każdy człowiek cierpiący winien walczyć z chorobą i wszystkimi godziwymi sposobami starać się o zachowanie swego zdrowia.

W homilii zwrócił też uwagę na cierpienie jako jeden ze sposobów włączenia się chrześcijanina w budowę Kościoła duchowego i „dopełnienia braków udręk Chrystusa”, o których pisał św. Paweł w Liście do Kolosan. „W pewnych okolicznościach, gdy cierpienie może stać się sposobem na budowanie Kościoła, wypada nam przyjąć cierpienie jako łaskę. Przez tego rodzaju cierpienie chrześcijanin buduje Kościół duchowy, dzięki łasce Chrystusa zdobywa wewnętrzną dojrzałość i wielkość duchową” − stwierdził abp Gądecki.

Metropolita Poznański zauważył, że doświadczenie cierpienia może stać się dla chrześcijanina uprzywilejowanym sposobem przekazywania łaski i źródłem, z którego może czerpać mądrość serca.

Przewodniczący KEP, poruszając problem wiary i życia wiecznego, podkreślił, że największą pomocą dla umierającego człowieka jest wiara w Boga i nadzieja na życie wieczne, dlatego umocnienie chorego w wierze w Boga przez rodzinę, lekarzy i pielęgniarki jest najwyższą formą humanizacji śmierci. Oznacza zaangażowanie się w ułatwienie powrotu chorego do swego Stwórcy.

Po Mszy św. metropolita poznański poświęcił akt erekcyjny nowego bloku operacyjnego z centralną sterylizatornią oraz odwiedził chorych na oddziale urologii.

Akt erekcyjny został wmurowany w stopę fundamentową nowego budynku.

„Nowy blok budowany jest po to, by pacjenci mieli lepsze warunki do leczenia, a szpital spełniał standardy i wyróżniał się na mapie miasta Poznania” − zaznaczył Przemysław Daroszewski, dyrektor Szpitala MSWiA. Budynek będzie miał trzy kondygnacje, na trzeciej powstanie blok operacyjny, poniżej zostanie umiejscowiona centralna sterylizacja, a na najniższej znajdą się gabinety lekarskie. Budynek będzie połączony z obecną placówką, a pacjenci dodatkowo zyskają windę komunikacyjną.

Uroczyste otwarcie nowego bloku operacyjnego zaplanowana jest na 2019 r.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Aurelia Ostrowska, dyrektor Departamentu MSWiA w Warszawie, Marlena Maląg, wicewojewoda wielkopolski, Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Jędrzej Solarski, wiceprezydent Miasta Poznania.

Z okazji XXV Światowego Dnia Chorego bp Grzegorz Balcerek odwiedził chorych w Domu Opieki Społecznej przy ul. Niedziałkowskiego i w Szpitalu Przemienienia Pańskiego, bp Damian Bryl w szpitalu przy ul. Lutyckiej, a bp Zdzisław Fortuniak w szpitalu w Gostyniu.

msz/KAI

Fotorelacja (fot. br. R. Binkowski):
dzch4dz_ch1asg

dzch2asg
Fot. ilustracyjne: Waldemar Wylegalski
>>Więcej zdjęć na stronie www.archpoznan.pl