(Polski) Poznań: od Środy Popielcowej modlitwa w kościołach stacyjnych

28-02-2017
2157
Crown of thorns hung around the Easter cross

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Wielki Post ma swoją specyfikę i charakteryzuje się bogactwem nabożeństw. W tym roku chcemy również zaprosić wiernych do pielgrzymowania do 34 kościołów stacyjnych. Wydarzenie to nawiązuje do starożytnej tradycji Kościoła w Rzymie, która do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem” − powiedział 27 lutego bp Grzegorz Balcerek podczas konferencji prasowej.

Spotkanie z dziennikarzami na temat nowego pomysłu duszpasterskiego odbyło się w zakrystii poznańskiej katedry. W tej najstarszej na ziemiach polskich katedrze w Środę Popielcową, 1 marca o godz. 18 abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, zainauguruje modlitwę w kościołach stacyjnych. „Bazylika archikatedralna nie została wybrana przypadkowo, ponieważ jest to miejsce posługi biskupa diecezjalnego” − podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.

Przypomniał, że w Rzymie w Środę Popielcową wierni gromadzą się w bazylice św. Sabiny na Awentynie, na Mszy św., pod przewodnictwem papieża, podczas której następuje obrzęd posypania głów popiołem.
Ks. Krystian Sammler z Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej zaznaczył, że wierni archidiecezji poznańskiej będą mogli pielgrzymować do 34 świątyń parafialnych, zakonnych i rektoralnych stolicy Wielkopolski. Wydarzeniu będzie towarzyszyć hasło nawiązujące do programu duszpasterskiego: „Nawracajcie się, idźcie i głoście”.

Zauważył, że wśród kościołów stacyjnych będą świątynie położone w centrum miasta, jak fara czy kościół pw. Bożego Ciała, sanktuaria − Miłosierdzia Bożego czy kościół św. Rocha – sanktuarium bł. s. Sancji, ale też niedawno wybudowane świątynie, mniej znane i powszechnie rozpoznawalne, m.in. kościół św. o. Pio na Strzeszynie. Wśród kościołów stacyjnych są też świątynie związane ze świętymi, błogosławionymi czy sługami Bożymi, jak np. kościół pw. św. Jana Kantego, związany z posługą wieloletniego proboszcza tej świątyni, a dziś sługi Bożego ks. Aleksandra Woźnego.

Ks. Sammler stwierdził, że idea pielgrzymowania do kościołów stacyjnych w Polsce znana jest od kilku lat m.in. w Warszawie, Łodzi i Lublinie. W każdym z tych miast, podobnie jak w Rzymie, program nabożeństwa stacyjnego nieco się różni.

„Liczymy, że będzie to dla danej wspólnoty parafialnej szansa na ożywienie życia duszpasterskiego i aktywizacji wiernych” − stwierdził bp Balcerek. Inicjatywa kościołów stacyjnych ma też zachęcić wiernych, mieszkających zwłaszcza na terenie miasta Poznania, do włączenia się we wspólną modlitwę oraz przeżywanie sakramentu pokuty i Eucharystii z głoszonym słowem Bożym.

Każdego dnia w wyznaczonym kościele będzie obowiązywać ten sam program. O godz. 15 rozpocznie się wystawienie Najświętszego Sakramentu, podczas którego wierni odmówią Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Następnie będzie możliwość adoracji w ciszy i w tym samym czasie przystąpienia do sakramentu pokuty. O godz. 17 rozpocznie się nabożeństwo Drogi krzyżowej, w przygotowanie której zaproszone są grupy duszpasterskie działające na terenie danej parafii. „Kulminacyjnym punktem każdego dnia będzie Msza św. z głoszonym słowem Bożym, nawiązującym do czytań danego dnia i wezwania kościoła stacyjnego oraz przypomnienia jego historii” – podkreślił ks. Sammler.

Codziennej modlitwie będzie towarzyszyć wybrana intencja.

Wydarzenie będzie trwało w Poznaniu we wszystkie dni tygodnia, oprócz niedziel. Ostatnim kościołem stacyjnym będzie ponownie poznańska katedra. „Inicjatywa zakończy się w Niedzielę Palmową, podczas Mszy św. w bazylice archikatedralnej, której będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki” – powiedział ks. Sammler.

Szczegółowy spis kościołów stacyjnych oraz intencje towarzyszące modlitwie stacyjnej zostały opublikowane na stronie internetowej archidiecezji poznańskiej (www.archpoznan.pl).

Tradycja kościołów stacyjnych narodziła się w Rzymie. To tam wierni w Wielkim Poście gromadzili się wokół biskupa Rzymu, by modlić się i we wspólnocie przeżywać okres pokuty i nawrócenia. Zwyczaj nawiedzania kościołów stacyjnych w tym czasie jest w Wiecznym Mieście bardzo żywy i dziś. Była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka opisała go w wydanej przed czterema laty książce „Rzymskie pasje”.

W Polsce inicjatywa ta znana jest m.in. w obu diecezjach warszawskich i w archidiecezji łódzkiej.

msz / Poznań (KAI)