Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Chrześcijanie – będąc uczniami Jezusa, „Księcia Pokoju” – są wezwani do realizacji pokoju tak w swoim wnętrzu, jak i na zewnątrz siebie – mówił podczas Pasterki w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki.

>>Tekst homilii

Posłuchaj:

Metropolita poznański rozważał w homilii obraz starotestamentalnego pierwowzoru Mesjasza, ukazał na czym polega różnica między pierwowzorem a rzeczywistym Mesjaszem, zastanawiał się też nad zadaniami mesjańskimi, jakie stoją dzisiaj przed uczniami Chrystusa.

Abp Gądecki przypomniał, iż poetyckie metafory proroka Izajasza wyrażały nadzieję na pokój mesjański. „Pokój – Szalom – panuje na świecie wtedy, gdy uporządkowane są wszelkie wzajemne relacje między Bogiem a człowiekiem oraz między wszystkimi ludźmi” – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Z kolei prawdę o Jezusie będącym Mesjaszem ogłosił anioł betlejemskim pasterzom. „Cała mesjańska działalność Jezusa będzie realizacją Królestwa Bożego na ziemi, królestwa sprawiedliwości, miłości i pokoju. Będzie wprowadzaniem Bożego pokoju na ziemi” – mówił metropolita poznański.

Zastanawiając się nad zagadnieniem pokoju we współczesnym świecie, abp Gądecki zauważył, iż pokój wewnętrzny, czyli spokój sumienia, rozpoczyna się od usunięcia grzechu, a pokój zewnętrzny, czyli pokój z bliźnim i z całym stworzeniem – jest osiągalny tylko wtedy, gdy buduje się go w oparciu o zasadę prawdy, wolności, miłości i sprawiedliwości.

„W tę kwestię zewnętrznego pokoju szczególnie wyraźnie wpisuje się dzisiaj kwestia uchodźców” – zauważył abp Gądecki. Podkreślił wprawdzie, że rządy mają prawo do podjęcia działań przeciwko nielegalnej emigracji, ale „w podejmowaniu problemu uchodźców i ubiegających się o azyl najważniejszym punktem odniesienia nie może być bezpieczeństwo narodowe, lecz jedynie człowiek”.

„Na marginesie pozwolę sobie podzielić się zaskoczeniem, jakiego doznałem na ostatnim spotkaniu Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w Luksemburgu, gdy mój włoski rozmówca stwierdził, że pierwszy raz słyszy o 2 mln obywateli Ukrainy, którzy w 2017 r. pracowali w Polsce, i o tym, że do końca 2018 r. w Polsce liczba ta sięgnie 3 mln osób. Stan niewiedzy Zachodu tłumaczył sobie oportunizmem Unii, która chce milczenia o wojnie na Ukrainie” – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

„Prośmy narodzonego w Betlejem Zbawiciela o pokój. Niech On sam usunie z ludzkich serc wszystko, co może ten pokój naruszyć” – zachęcił abp Gądecki.

ms /KAI

Fot. W. Wylegalski

NO COMMENTS