Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

– Maryja towarzyszy z nieba Ludowi Bożemu i jaśnieje jako nowa Ewa, która unicestwiła winę pierwszej Ewy – mówił 15 sierpnia w homilii wygłoszonej w sanktuarium w Kodniu na Podlasiu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

>>tekst homilii

Przewodniczący Episkopatu podjął w homilii refleksję nad tajemnicą Wniebowzięcia Maryi. Mówił kolejno o pochodzeniu tajemnicy, przyczynie Wniebowzięcia i naszej własnej drodze do nieba. Opisując moment wniebowzięcia, wyjaśnił że Maryja do swojej śmierci była przygotowana, bo została o niej poinformowana wcześniej przez anioła. Działo się to w drugim roku po wniebowstąpieniu Chrystusa. “Najpierw – na wieść o bliskim odejściu Matki Zbawiciela – do Jerozolimy przybyli apostołowie. W niedzielę, 15 sierpnia – kiedy nadeszła godzina trzecia (czyli nasza godz. 9.00 rano) zstąpił Chrystus wraz z Michałem i Gabrielem oraz mnóstwem aniołów, którzy wzięli jej duszę do raju”.

Uroczystości odpustowe w Kodniu, 15 VIII 2017

Przytaczając opisy z pism takich jak: Transitus R, Transitus Melitona z Sardes, Transitus Józefa z Arymatei oraz Opowieść Jana Teologa, abp Gądecki mówił o pogrzebie i wskrzeszeniu Maryi oraz Jej Wniebowzięciu.  – Tajemnica przejścia Jej Syna do nieba, zostaje dopełniona przez chwalebne przejście do nieba Jego Matki – mówił Przewodniczący Episkopatu.

W dalszej części homilii zwrócił uwagę na przyczyny Wniebowzięcia Maryi. Jak wskazywał, pierwszą przyczyną była Jej wiara, drugą Niepokalane Poczęcie. – Skoro Matka Chrystusa była poczęta bez grzechu, to w konsekwencji nie podlegała też prawu śmierci, śmierć bowiem jest skutkiem grzechu pierworodnego – mówił abp Gądecki. Jako trzecią przyczynę Wniebowzięcia wskazywał Boże macierzyństwo Maryi. – Jej ciało zostało w szczególny sposób uświęcone – mówił. – Czwartą przyczyną było całe życie Maryi, najściślej zjednoczone ze swoim Synem – dodawał.

Od drogi Maryi do nieba, kaznodzieja przeszedł do refleksji nad naszą osobistą drogą do nieba, na której – jak podkreślił – nie jesteśmy sami, bo wspiera nas Maryja. – Maryja towarzyszy z nieba Ludowi Bożemu i jaśnieje jako nowa Ewa, która unicestwiła winę pierwszej Ewy – mówił. Dodawał, że Matka Boża, “jako jasna gwiazda wskazuje nam drogę do ojczyzny niebieskiej i upewnia nas, że dotrzemy tam, jeśli tylko – z żywą wiarą, niezłomną nadzieją i gorliwą miłością – będziemy faktycznie poszukiwać „rzeczy z wysoka”.

Abp Gądecki podkreślił, że Wniebowzięcie nie odnosi się tylko do Maryi, ale ukazuje nam też przeznaczenie każdego z nas i całego Kościoła. Zauważył, że uroczystość Wniebowzięcia przynosi nadzieję i radość. Jest również zachętą, abyśmy byli odważni i “wierzyli, że moc zmartwychwstania Chrystusa może działać także w nas i uczynić nas mężczyznami i kobietami, którzy starają się żyć codziennie jakby już zmartwychwstali, wnosząc światło dobra w ciemności zła istniejącego w świecie”.

– Wniebowzięcie Maryi pobudza nas do pomyślenia o licznych dzisiejszych bolesnych sytuacjach, zwłaszcza o kobietach przytłoczonych ciężarem życia i dramatem przemocy, o kobietach niewolnicach arogancji możnych, o kobietach zmuszonych ulegać ciałem i duchem pożądliwości mężczyzn. Oby jak najszybciej nastał dla nich początek życia w pokoju, sprawiedliwości, miłości, w oczekiwaniu na dzień, kiedy ostatecznie poczują, że ujmują je dłonie, które ich nie upokarzają, ale z czułością je podnoszą i prowadzą na drogę życia, aż do nieba – mówił dalej abp Gądecki. Podkreślił też, że  najpoważniejszy kryzys jaki przeżywa nasz świat, jaki przeżywa Polska, nie ma charakteru gospodarczego czy politycznego, lecz ma charakter duchowy. – Jest to odrzucenie Boga – powiedział, dodając, że “prawdziwe rozwiązanie znajduje się w Bogu, który jest rzeczywistym fundamentem świata”.

– Z tego wszystkiego zdawała sobie sprawę Maryja, do tego stopnia zjednoczona z Bogiem, że Słowo Boga przyjęło w niej kształt Ciała; Słowo Ciałem się stało. Niech ono w podobny sposób, choć nie analogiczny, stanie się ciałem również w nas – powiedział Przewodniczący Episkopatu.

 BPKEP

Zdjęcie ilustracyjne: www.koden.com

NO COMMENTS