Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i wiceprzewodniczący CCEE abp Stanisław Gądecki 9 i 10 marca wziął udział w spotkaniu Komitetu wspólnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) w Brukseli. Uczestnicy obrad dyskutowali m.in. o tym, jak dawać świadectwo wiary w zsekularyzowanym świecie.

“Spotkanie, które miało miejsce 9 i 10 marca w Ekumenicznym Centrum Konferencji Europejskich Kościołów w Brukseli było poświęcone wspólnym sprawom CCEE i KEK, czyli  Rady Konferencji Episkopatów Europy, która reprezentuje Kościoły katolickie Europy oraz Konferencji Kościołów Europejskich – niekatolickich” – poinformował Przewodniczący Episkopatu po powrocie z Brukseli.

“Takie spotkanie odbywa się raz w roku i ma na celu przyjrzenie się wspólnym punktom działania i  projektom oraz możliwości współpracy” – powiedział. Ze strony CCEE w obradach uczestniczyli:  kard. Angelo Bagnasco, który jest przewodniczącym CCEE oraz dwaj wiceprzewodniczący: kard. Vincent Nichols i abp Stanisław Gądecki, a także pracownicy sekretariatu CCEE. Przedstawicielem  Konferencji Kościołów Europejskich był abp Christopher Hill, który jest również przewodniczącym tego gremium.

Jak powiedział abp Gądecki temat obrad związany był z myślą przewodnią zbliżającego się zgromadzenia ogólnego KEK, skupiającej Kościoły różnych wyznań: „Będziecie moimi świadkami”. Będzie ono miało miejsce w Nowym Sadzie w Serbii.

Podczas spotkania w Brukseli omówiono temat świadectwa, jakie mogą składać katolicy w zsekularyzowanym świecie. “Świat, który zdecydowanie odcina się od wyższego aniżeli tylko materialnego kształtu, musi być przedmiotem naszego świadectwa, niezależnie od tego czy to przyjmuje, czy nie przyjmuje. To wszystko wychodzi z pragnienia dobra i tego skarbu, którym my się chcemy dzielić z innymi” – powiedział Przewodniczący Episkopatu.

Jak relacjonował, drugi dzień był poświęcony współpracy między CCEE i KEK. Podsumowano m.in.  recepcję „Karty Ekumenicznej”, która została przygotowana przez KEK już w 2001 roku. “Teraz, po siedemnastu latach, przypatrywano się rezonansowi tego dokumentu w życiu Kościoła katolickiego oraz pozostałych Kościołów i wspólnot kościelnych” – powiedział abp Gądecki. Jak dodał, stwierdzono słabą znajomość „Karty Ekumenicznej” pośród wiernych świeckich. Ponadto zauważył, że „Karta” w swoich głównych założeniach przedstawia “tylko wersję horyzontalną rzeczywistości, a tej wertykalnej brakuje w samych założeniach”. Uczestnicy spotkania zastanawiali się, jak wprowadzić w życie zapisy tego dokumentu i jak je wzmacniać.

Podczas obrad wspominano również o pielgrzymce dla zachowania stworzenia, która ma się odbyć 1 września w Światowym Dniu Ochrony Stworzenia, a także o przygotowywanych wspólnie orędziach, Tygodniu Modlitwy o Jedność Chrześcijan i Tygodniu Misyjnym. Dyskutowano również na temat przygotowywanego ekumenicznego dokumentu „Prozelityzm a świadectwo”. “To jest trudny problem z tego powodu, że Kościoły pentekostalne i wiele ewangelicznych nie biorą pod uwagę tego, czy mają do czynienia z Kościołami historycznymi czy też nie, lecz wszędzie starają się bardzo często stosować właśnie prozelityzm. Dlatego, chociaż już kiedyś był dokument o prozelityzmie, teraz postanowiono znowu przygotować coś podobnego” – powiedział abp Gądecki. “Trzeba szukać dróg porozumienia i uzmysławiania niewłaściwej drogi, jaką się podąża, idąc w kierunku prozelityzmu” – dodał.

Spotkanie CCEE i KEK zakończyło się wydaniem komunikatu z obrad oraz modlitwą podczas katolickiej Mszy św. w kościele św. Remigiusza razem ze Wspólnotą Miłosierdzia, która w tym kościele ma swoje centrum ewangelizacyjne. “Tego typu spotkania zawsze służą przyjrzeniu się i ocenie wspólnych projektów. Są jakimś ożywieniem relacji – nie tylko między nami samymi, ale też między innymi Kościołami i wspólnotami kościelnymi” – podsumował abp Gądecki.

W komunikacie po obradach czytamy m.in. o głoszeniu miłosierdzia Bożego, które jest  dla wielu osób zaproszeniem do ponownego zastanowienia się nad swoim życiem i do rozpoznania w sobie pragnienia miłosierdzia, współczucia, przebaczenia, uzdrowienia i nowego początku.

Jak przypomniał abp Stanisław Gądecki, najbliższe spotkanie plenarne Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE)  odbędzie się w Poznaniu od 13 do 16 września 2018 roku. Okazją jest rok jubileuszowy 1050-lecia pierwszego biskupstwa na ziemiach polskich. – Oczekujemy całego składu Rady Konferencji Episkopatów Europy. Prosiłem kard. Vincenta Nicholsa i kard. Angelo Bagnasco, i będę prosić również kard. Dominika Dukę, ażeby na zakończenie tego spotkania, które ma charakter zamknięty, można było urządzić dyskusję panelową na temat przyszłości Europy – powiedział Przewodniczący Episkopatu Polski.

***

Komitet wspólny CCEE i KEK powstał w 1972 i zbiera się co roku w celu określenia i kontroli różnych inicjatyw, podejmowanych razem przez te organizacje. W ramach tej współpracy odbyły się dotychczas m.in. trzy Europejskie Zgromadzenia Ekumeniczne (Bazylea – 1989, Graz – 1997 i Sybin – 2007) a w 2001 podpisano wspólnie opracowaną Kartę Ekumeniczną.

BP KEP

Zdjęcie ilustracyjne: CCEE

SHARE