Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Kard. Vlk był człowiekiem godnym naśladowania przez duchownych i świeckich także w Polsce – tak zmarłego arcybiskupa seniora stolicy Czech wspomina abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w rozmowie z biurem prasowym KEP.

Droga kard. Miroslava Vlka w latach 80-tych była z pewnością trudniejsza niż droga kapłanów polskich w tym czasie. W 1978 roku cofnięto mu państwową zgodę na pełnienie obowiązków kapłańskich. To najtrudniejsze doświadczenie dla kapłana. – mówi abp Gądecki. Musiał przyzwyczaić się do tego, do czego byli przyzwyczajeni tamtejsi księża – do ukrytej działalności kapłańskiej. By zarobić na swoje utrzymanie podejmował prace fizyczne m.in. przez mycie okien. Potajemnie posługiwał jako ksiądz. Do pracy duszpasterskiej powrócił dopiero w 1989 roku – dodaje.

Po raz pierwszy osobiście spotkałem kard. Vlka w 1983 roku na uroczystościach św. Wojciecha w Gnieźnie. Potem co roku spotykaliśmy się z tej okazji w Gnieźnie i Pradze. Nasza znajomość pogłębiała się także poprzez prace Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), którym kard. Vlk przewodniczył w latach 1993 – 2001 – wspomina Przewodniczący KEP.

Kard. Vlk był człowiekiem przełomu czasów komunistycznych i otwarcia Czech na wolność. Bardzo zasłużony, godny naśladowania. Pomimo ogromu trudnych doświadczeń pozostał otwartym i radosnym – powiedział abp Gądecki.

Jak poinformowała praska Kuria Metropolitalna, uroczystości pogrzebowe zmarłego 18 marca w Pradze kard. Miloslava Vlka będą miały miejsce w najbliższą sobotę, 25 marca o godz. 11.00 w katedrze świętych Wita, Wacława i Wojciecha na Hradczanach.

BP KEP

Fot. ilustracyjne: www.facebook.com/MiloslavKardinalVlk/

SHARE