(Polski) Rzecznik Episkopatu o 2017 r.: rocznice objawień maryjnych, Różaniec do Granic i dekret ws. prymasa Wyszyńskiego

28-12-2017
1627

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Rocznice objawień w Fatimie i Gietrzwałdzie, przygotowania do synodu biskupów o młodzieży, obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce, Różaniec do Granic, pomoc ofiarom nawałnic i wojny na Bliskim Wschodzie oraz ogłoszenie dekretu o heroiczności cnót prymasa Stefana Wyszyńskiego, to najważniejsze wydarzenia 2017 r. – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. 

Rzecznik Episkopatu przypomina, że w mijającym roku obchodzone były trzy ważne rocznice związane z Maryją: 100-lecie objawień w Fatimie, 140-lecie objawień w Gietrzwałdzie oraz 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. „W czerwcu biskupi, na czele z przewodniczącym Episkopatu abp. Stanisławem Gądeckim, ponowili Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Uroczystość ta miała miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Następnie Akt ten został dokonany w polskich parafiach” – powiedział.

Dodał, że ważnym momentem, związanym z prośbą Maryi wyrażoną w Fatimie i Gietrzwałdzie, była inicjatywa modlitewna świeckich „Różaniec do granic”, dzięki której miliony Polaków modliły się w tym samym czasie o pokój na świecie. „Było to największe wydarzenie modlitewne w Europie po Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. Warto wspomnieć, że w tej inicjatywie uczestniczyło wielu młodych ludzi” – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

Dodał, że rok 2017 był również rokiem przygotowań do synodu biskupów poświęconego młodzieży, który papież Franciszek zwołał na 2018 r. „Młodzi ludzie zostali zaproszeni do wypełnienia specjalnej internetowej ankiety, dostępnej także w polskiej wersji językowej. Zebrany materiał posłuży jako źródło do obrad synodalnych. W mijającym roku rozpoczął się również nowy program duszpasterski poświęcony Duchowi Świętemu i sakramentowi bierzmowania. Będzie on realizowany w parafiach przez najbliższe dwa lata” – wskazał rzecznik Episkopatu.

Zaznaczył też pierwszy raz obchodzono ustanowiony przez KEP Dzień Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. „W pierwszy piątek Wielkiego Postu modliliśmy się o przebaczenie za ciężkie grzechy wykorzystywania seksualnego nieletnich. Warto także wspomnieć, że Episkopat Polski w 2017 r. znowelizował Wytyczne dotyczące postępowania w przypadkach pedofilii, dostosowując je do zmian w państwowym Kodeksie karnym. W tej kwestii Kościół w Polsce jest transparentny i od lat wzywa wszystkie środowiska: zero tolerancji dla pedofilii” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Podkreślił, że kontynuowane było dzieło pomocy ofiarom działań wojennych i uchodźcom m.in. na Bliskim Wschodzie. W ramach programu Caritas Polska „Rodzina Rodzinie” objętych zostało ok. 9 tys. syryjskich rodzin, na łączną sumę ponad 30 mln złotych. Polacy okazali się bardzo zaangażowani w pomoc charytatywną na rzecz ofiar nawałnic. Caritas Polska zebrała do tej pory ponad 7 mln zł. na ten cel.

„Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła dokument +Chrześcijański kształt patriotyzmu+, w którym biskupi napisali, że miłość do własnej ojczyzny nigdy nie może być usprawiedliwieniem dla pogardy, agresji oraz przemocy” – przypomniał rzecznik Episkopatu.

Podkreślił również, iż ponadto blisko 50 biskupów z Polski i Europy uczestniczyło w Gnieźnie w uroczystej Mszy św. inaugurującej obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce. Specjalny list do Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka skierował papież Franciszek. W mijającym zaś roku zostały zainaugurowane obchody 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu, pierwszego na ziemiach polskich.

Dodał, że w 2017 r.  na czele pięciu diecezji stanęli nowi pasterze. W Krakowie odbył się ingres abp. Marka Jędraszewskiego do katedry na Wawelu, metropolię łódzką objął abp Grzegorz Ryś, a białostocką abp Tadeusz Wojda. Ponadto na czele diecezji warszawsko-praskiej stanął bp Romuald Kamiński, a toruńskiej bp Wiesław Śmigiel.

„Podsumowując można powiedzieć, że rok 2017 ukazał charyzmat maryjny naszego narodu. Pokazał także duże zaangażowanie charytatywne katolików tak na rzecz potrzebujących w Polsce, jak i poza jej granicami” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

BP KEP