Warszawa: spotkanie diecezjalnych duszpasterzy prawników

15-02-2017
1436

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Przygotowania do ogólnopolskiej pielgrzymki prawników na Jasną Górę oraz omówienie całorocznego programu formacyjnego były tematem spotkania diecezjalnych duszpasterzy przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, które odbyło się w środę w Sekretariacie Episkopatu Polski. Obradom przewodniczył delegat ds. Duszpasterstwa Prawników bp Piotr Sawczuk.

– Podczas corocznego spotkania ustalamy program ogólnopolskich wydarzeń duszpasterstwa. Przygotowujemy program i temat ogólnopolskiej pielgrzymki prawników polskich na Jasną Górę – powiedział KAI bp Sawczuk. Pielgrzymka odbędzie się w pierwszą sobotę października i poświęcona będzie zagadnieniom rodziny i ochrony życia. W wydarzeniu bierze co roku udział blisko 500 przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.

W tym roku środowisko prawników oprócz pielgrzymki do Częstochowy odwiedzi krakowskie sanktuarium w Łagiewnikach, aby uczcić Boże Miłosierdzie. Inicjatywę organizowaną pod koniec maja przygotowuje duszpasterstwo z Wrocławia, a udział potwierdziły już inne diecezje.

Krajowy duszpasterz prawników, ks. Tomasz Czarnocki zwraca uwagę, że w formacji grup zawodowych trzeba zwrócić uwagę na regularną formację. – Jako diecezjalni duszpasterze środowiska prawniczego odkrywamy potrzebę poszerzenia oferty. Nie możemy liczyć na to, że coraz więcej tłumów będzie przyjeżdżać na wydarzenia organizowane raz w roku. Musimy rozwijać regularne propozycje nakierowane na różnych odbiorców – powiedział duszpasterz.

Duchowny wskazał jednocześnie, że fundamentem duszpasterstw specjalistycznych, jest duszpasterstwo w parafiach, natomiast spotkania formacyjne poszczególnej grupy zawodowej mają charakter dodatkowy.

Na przykładzie diecezji siedleckiej ks. Czarnocki opowiedział, że częścią comiesięcznych spotkań jest Msza święta oraz konferencja podejmująca ważne i aktualne zagadnienia etyczno-zawodowe. – Staramy się przedstawić i przeanalizować treść dokumentów papieskich. Szukamy też odpowiedzi na konkretne pytania – dodał.

Duszpasterstwo prawników prowadzone jest w większości polskich diecezji. – Zdajemy sobie sprawę, że w mniejszych diecezjach, są one nieliczne, natomiast w takich miastach jak Warszawa, Kraków czy Wrocław duszpasterstwa działają prężniej – powiedział w rozmowie z KAI bp Sawczuk.

KAI