Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pod patronatem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski odbył się finał XIV Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Diecezjalnych i Zakonnych. Mistrzostwo zdobyła drużyna z Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach, wygrywając 3:0 z drużyną z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Łomżyńskiej. Trzecie miejsce wywalczyła drużyna Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Abp  Stanisław Gądecki ufundował nagrody dla najlepszego strzelca i bramkarza mistrzostw.

W liście do rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach z okazji Mistrzostw Przewodniczący Episkopatu tak pisał o cechach, którymi powinien charakteryzować się zarówno dobry sportowiec, jak i dobry ksiądz:

– Zdolność podejmowania długotrwałego wysiłku, umiejętne opracowywanie strategii, zdolność właściwego rozkładania sił, umiejętność racjonalnego wypoczynku i dobrej regeneracji, samodyscyplina, determinacja, wytrwałość, umiejętność ponoszenia porażek i jednocześnie roztropnego wyrażania radości ze zwycięstw, zdolność prowadzenia gry zespołowej, umiejętność wykorzystywania talentów i najmocniejszych stron każdego z członków zespołu, umiejętność panowania nad emocjami, zdolność do poświęcenia, znajomość samego siebie, to znaczy swoich mocnych, jak i słabych stron, zdolność do podejmowania walki i zdrowej rywalizacji, szacunek dla przeciwnika, wreszcie wiara w zwycięstwo, pokora i uczciwość – to wszystko cechy, którymi powinien charakteryzować się nie tylko dobry sportowiec, ale i każdy dobry ksiądz.

>> TREŚĆ LISTU

Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej Seminariów Duchownych i Zakonnych organizowane są od dwudziestu ośmiu lat. Po raz pierwszy odbyły się w roku 1991 w Paradyżu (diecezja zielonogórsko-gorzowska) i zakończyły się zwycięstwem miejscowego seminarium. Od tego czasu Mistrzostwa odbywały się co dwa lata i były organizowane przez kolejną zwycięską drużynę.

BP KEP