Ks. dr hab. Goleń: potrzeba pogłębionego przygotowania narzeczonych do sakramentu małżeństwa

13-03-2017
1734

O pogłębionym przygotowaniu narzeczonych do przyjęcia sakramentu małżeństwa w świetle adhortacji posynodalnej „Amoris Laetitia” mówił do biskupów ks. dr hab. Jacek Goleń. W Warszawie trwa 375. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. dr Jacek Goleń zaprezentował hierarchom wskazania papieskiego dokumentu „Amoris laetitia” związane z towarzyszeniem narzeczonym w czasie ich przygotowania do sakramentu małżeństwa. – Adhortacja inspiruje nas, abyśmy podeszli do duszpasterstwa narzeczonych i małżonków w sposób bardziej ewangelizacyjny – powiedział ekspert z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Duchowny zachęcił również biskupów, by przy tworzeniu wytycznych dotyczących formacji narzeczonych, zwrócili szczególną uwagę na wtajemniczający charakter przygotowania. – Cenna jest tu znana w wielu krajach mistagogiczna propozycja przygotowania przyszłych małżonków. Polega ona zarówno na słuchaniu Słowa Bożego, jak i dzieleniu się obecnością Boga w życiu podczas spotkań w parach i małych grupach – wyjaśnił ks. Goleń.

– Takie mistagogiczne przygotowanie rodzi nadzieję, ponieważ Bóg działa w człowieku jeszcze zanim docieramy do niego z intensywnym duszpasterstwem. Stanowi pomoc w odkrywaniu głębi tajemnicy działania Boga w konkretnym życiu – powiedział KAI ks. Jacek Goleń. Podkreślił, że takie nastawienie sprawia, że narzeczeni stają się podmiotem swojego przygotowania do małżeństwa i swojego życia małżeńskiego w wierze i miłości.

Zaznaczył, że przygotowującym się do zawarcia małżeństwa trzeba poświęcić czas i zapewnić dobrą atmosferę, którą osiągnąć można np. przez małe grupy. – Trzymiesięczne przygotowanie do małżeństwa nie daje możliwości pogłębienia wiary narzeczonych, ani umocnienia ich więzi miłości – podkreślił teolog. Jego zdaniem, potrzebne są odpowiednie przepisy porządkujące czas trwania takiego przygotowania.

Wykładowca KUL podkreśla, że „Amoris laetitia” rzuca nowe światło na poprzednie dokumenty, jak i na praktykę Kościoła w Polsce. Przypomina zarazem, że Kościół w Polsce od ponad 50 lat podejmuje działania polegające na odpowiednim przygotowaniu narzeczonych do sakramentu małżeństwa, poprzedzając je formacją młodzieży.

KAI