W nocy z 6 na 7 marca zmarł pierwszy ordynariusz diecezji legnickiej, biskup-senior Tadeusz Rybak. Urodzony 28 października 1929 r. w Milanówku koło Warszawy, święcenia kapłańskie przyjął 2 sierpnia 1953 r. we Wrocławiu, gdzie później, 24 czerwca 1977 r., został biskupem pomocniczym. W 1992 r. Jan Paweł II mianował go ordynariuszem świeżo utworzonej diecezji w Legnicy. Tak w dekadę po swym wyborze na to stanowisko bp Rybak wspominał tamte czasy na antenie Radia Watykańskiego:


„Sprzyjającą okolicznością na początku życia diecezji było to, że w tym samym czasie, kiedy została ona utworzona, odeszły z Legnicy formacje Armii Czerwonej, które w tym mieście posiadały wiele obiektów. Legnicę nazywano «małą Moskwą», stanowiła siedzibę Północnej Grupy wojsk radzieckich. Niektóre obiekty po wojsku otrzymaliśmy od władz polskich jako rekompensatę za mienie zabrane Kościołowi po wojnie. Budynki te wymagały oczywiście dużych remontów, adaptacji, ale łatwiej było remontować, niż stawiać nowe. Częściowo owe struktury wykorzystaliśmy na tworzenie ośrodków duszpasterskich, np. z dużego garażu po wojsku, przeznaczonego dla samochodów ciężarowych, czy z kina, które służyło armii radzieckiej, a nawet z łaźni uczyniliśmy kaplice. Inne budynki stały się siedzibą Caritas, domem księży emerytów i ośrodkami formacyjnymi” – mówił bp Rybak.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski zmarły dzisiejszej nocy hierarcha kierował w latach 1983-1994 Komisją ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego. Organ ten przygotował wówczas większość ksiąg nadal używanych w naszym kraju przy sprawowaniu świętych obrzędów.

Bp Tadeusz Rybak złożył rezygnację z posługi ordynariusza legnickiego w 2005 r. W ostatnich latach życia zmagał się z poważną chorobą. Zmarł w wieku 88 lat.

tm/ rv

Powered by WPeMatico

PODZIEL SIĘ