W sobotę, 26 sierpnia na Jasnej Górze odbyły się centralne uroczystości Jubileuszu 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Mszy św. dziękczynnej z udziałem Episkopatu Polski przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, a homilię wygłosił abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Przesłanie z okazji Jubileuszu skierował do Polaków Ojciec Święty Franciszek.

W obchodach Jubileuszu 300. rocznicy koronacji Jasnogórskiego Wizerunku wzięli udział pasterze Kościoła w Polsce z abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu na czele. Obecni byli także przedstawiciele najwyższych władz państwowych wraz z Prezydentem RP Andrzejem Dudą i Premier Beatą Szydło z członkami rządu oraz parlamentarzystami. W uroczystościach uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni.

Słowa powitania w imieniu paulinów skierował do zgromadzonych o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów: „Trzy wieki temu pielgrzymi zgromadzeni na jasnogórskich Błoniach byli świadkami koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej papieskimi koronami. Dzisiaj my przybywamy na Jasną Górę, by ze św. Janem Pawłem II, wszystkimi świętymi rodakami i całą Ojczyzną dziękować Bogu za to, że mamy Królową, która jest Matką, że mamy Matkę, która jest Królową. W tej wspólnocie wiary, wznosimy przed Boży tron hymn uwielbienia za obecność Maryi w naszym życiu i w dziejach naszego Narodu. Maryja z Jasnej Góry wciąż jest obecna w tle toczących się wydarzeń, a Jej Czcigodny Jasnogórski Wizerunek uobecnia radosne i trudne dzieje Kościoła i Polski. U boku Maryi i pod Jej matczynym wzrokiem, wśród wielu burz Polacy walczyli o wolność i niezawisłość. Tu uczyliśmy się także, jak zagospodarować odzyskaną wolność. Jasna Góra, duchowa stolica Polski, to sanktuarium wolności, miejsce, w którym ludzka wolność nie tylko była ocalona, ale nade wszystko uświęcona i ukierunkowana na Boga. Oby nasze sumienia nieskażone zniewoleniem oraz przemienione w duchu Ewangelii życie, były żywym diamentem w koronie Bożej Matki”.

„Dzisiaj modlimy się o mądrość i jedność dla wszystkich Polaków, abyśmy potrafili różnić się, ale mądrze, uczciwie i z troską o naród, którego korzenie są osadzone w tradycji krzyża, pod którym stoi nieugięcie Matka i Królowa – kontynuował generał Zakonu – Tej naszej najlepszej Matce chcemy dziś na nowo przyrzec wierność krzyżowi Jej Syna i zawołać: ‚Królowo Polski, przyrzekamy’!”.

Zaskakującym prezentem dla uczestników dzisiejszej uroczystości było przesłanie papieża Franciszka do Polaków właśnie z okazji 300. rocznicy koronacji Obrazu Matki Bożej – Ojciec Święty specjalnie na dzisiejszą uroczystość skierował słowo do pielgrzymów jasnogórskich.

Homilię dla zgromadzonych na Jasnogórskim Szczycie wygłosił abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

„W doroczną uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przybywamy do naszej Jasnogórskiej Pani i Królowej, aby uwielbiając Boga przez Maryję, jeszcze raz wpatrywać się w cudowne oblicze naszej Królowej i Matki. My tutaj zgromadzeni, wołał w ubiegłym roku do nas papież Franciszek, właśnie na Nią patrzymy. Spoglądamy z wiarą na Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, na widniejące na nim ukoronowane postaci Jezusa i Maryi. Wpatrujemy się w ten Cudowny Wizerunek, dziękując dzisiaj Bogu przez Maryję za 300-lecie koronacji Cudownego Obrazu” – powiedział w homilii abp Wojciech Polak.

„8 września 1717 roku, nieomal pięćdziesiąt lat po złożonych w katedrze lwowskiej ślubach królewskich króla Jana Kazimierza, Ojciec Święty Klemens XI, na prośbę płynącą z Jasnej Góry, zezwolił na ukoronowanie Cudownego Obrazu Matki Bożej papieskimi koronami, które zresztą sam ufundował i z Rzymu tutaj przysłał. Uroczystego aktu koronacji Cudownego Wizerunku Matki Bożej, pierwszej na polskich ziemiach, dokonał trzysta lat temu właśnie tutaj, na Jasnej Górze, bp Krzysztof Jan Szembek, biskup chełmski” – przypomniał Prymas Polski.

„Po trzystu latach od tych wydarzeń, przybyliśmy z radością na Jasną Górę, przybyliśmy tutaj do Matki Bożej Częstochowskiej, bo wiemy że Jej obecność jest dla nas zobowiązująca – podkreślił kaznodzieja – Wciąż jeszcze, zwłaszcza poprzez różne wydarzenia osobiste, ale i społeczne, i narodowe, rozpoznajemy, że to Bóg nam dał (…) w Niej właśnie przedziwną pomoc i obronę, a Jej święty obraz jasnogórski wsławił niezwykłą czcią wiernych. Wciąż więc do Niej idziemy, idą pielgrzymi w tak licznych pielgrzymkach pieszych. Idziemy i przybywamy do Niej, bo wierzymy, jak mówił nam święty Jan Paweł II, że tutaj nie ma Ona tylko swego obrazu, swego wizerunku, jednego z najbardziej znanych na całym świecie, ale Ona tutaj w jakiś szczególny sposób jest, Ona jest w tajemnicy Chrystusa, w tajemnicy Kościoła, obecna dla każdej i każdego z nas, którzy do Niej przychodzimy (…). Pragniemy, by ten jasnogórski jubileusz był dla nas wszystkich czasem duchowej, wewnętrznej przemiany i odnowy, kształtowania i przeżywania naszego codziennego życia w duchu Ewangelii” – zaznaczył Prymas.

W dalszej część rozważania abp Wojciech Polak nawiązując do Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej i słów Maryi „zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”, mówił: „I choć to prawda, że cud przemiany dokonuje się za sprawą Jezusa, jednakże do dokonania tego znaku chce się On posłużyć ludzką pomocą. Sam wskazuje zatem na to, jak bardzo potrzebne jest ludzkie zaangażowanie, jak bardzo jest potrzebne zaangażowanie uczniów, ich odpowiedź wiary, ufności i miłości”.

Dalej kaznodzieja podkreślił, że my Polacy potrafimy być ludźmi Kany Galilejskiej: „Tak wielu ruszyło na pomoc podczas ostatniej nawałnicy, która przeszła przez część naszej Ojczyzny, swoim siostrom i braciom, nie pytając o poglądy, o wyznanie czy o swój zysk. Polacy zdali egzamin z miłości, z wrażliwości, ale także z jedności”.

Prymas Polski wskazał również, że potrzeba nam przemiany w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. „Dokonując jednak tej przemiany, mamy zacząć od siebie a nie od innych – tłumaczył – Mamy przy tym szanować porządek i ład społeczny, a nie bezmyślnie go burzyć dla takich czy innych racji. Mamy szanować ład konstytucyjny, który jest gwarantem naszego bycia razem i współistnienia, a nie nadwyrężać go czy omijać. Mamy w prawdziwym i szczerym dialogu szukać rozwiązań, które nie byłyby kierowane przeciw komukolwiek, ale w trwały i zrozumiały sposób reformowały instytucje służące ludzkiemu dobru i sprawiedliwości (…)”.

Na zakończenie Ksiądz Prymas powiedział: „Prosimy więc jeszcze raz, powtarzając słowa jubileuszowej modlitwy, aby jubileusz 300-lecia koronacji odnowił w każdej i w każdym z nas cześć i ufność wobec Boga i sprawił, że nasze życie osobiste, społeczne, narodowe, przemienione życie, będzie żywym diamentem w nowej koronie Maryi”.

Po homilii odnowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu. Tekst odczytał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

O godzinie 19.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

Zwieńczeniem całodniowych, głównych obchodów Jubileuszu będzie widowisko muzyczno-historyczne „Jasna Góra – Polska Kana”, które transmitowane będzie na antenie TVP1. W trakcie transmisji widzowie będą mogli pomóc poszkodowanym w nawałnicach, wysyłając charytatywne SMS-y hasłem WICHURA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT).

Uroczystości zakończy nocne czuwanie modlitewne, które będzie trwało w Bazylice Jasnogórskiej od godziny 23.00 do 4.00.

BPJG / BPKEP

Zobacz także:
>>Prymas Polski: naszemu życiu potrzeba Bożej przemiany (homilia)
>>Abp Gądecki: Skoncentrowanie Polaków na Jasnej Górze wielokrotnie decydowało o losach narodu (rozmowa KAI)
>>Korona Maryi
>>Caritas Polska

Zdjęcie ilustracyjne: Mazur / episkopat.pl

PODZIEL SIĘ