Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin z modlitwą

26-09-2016
2127

32. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin zgromadziła na Jasnej Górze ponad 5 tys. osób. Doroczna modlitwa miała miejsce w miniony weekend.

Pielgrzymka poświęcona była pogłębieniu przesłania papieża Franciszka, zawartego w adhortacji posynodalnej „Amoris laetitia”. Ojciec Święty Franciszek przypomina o darach małżeństwa i rodziny, zachęca małżonków do podtrzymania miłości silnej i pełnej takich wartości jak: wielkoduszność, zaangażowanie, wierność i cierpliwość.

Mszy św. odprawionej w niedzielę, 25 września na jasnogórskim Szczycie o godz. 11.00 przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Oprawę muzyczna liturgii przygotował chór z Masłowa.

Słowa powitanie skierował o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry: „Czcigodni małżonkowie, będąc na Jasnej Górze, u tronu Królowej Polski, patrząc na pierścionek zaręczynowy czy obrączkę, przypominając sobie ten dzień ślubu, kiedy ślubowaliście sobie miłość, wierność, uczciwość małżeńską, chcecie tutaj jeszcze raz we wspólnocie ludu Bożego, w obecności księży biskupów i przed tronem Królowej Polski odkryć godność powołania człowieka do świętości w małżeństwie. To wielka tajemnica, którą przez tyle lat małżeństwa odkrywacie, zgłębiacie i którą próbujecie żyć, co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela. W dobie wielkiego ataku na rodzinę, w Europie zwłaszcza, macie być świadkami, apostołami głoszącymi piękno powołania do świętości w małżeństwie. Niech Pan Bóg wam błogosławi, a Matka Boża ma was zawsze w swojej opiece”.

„Małżeństwo mężczyzny i kobiety podniesione przez Chrystusa do godności sakramentu jest trwałym znakiem przymierza, jest ono owocem wolnej decyzji upiększonej wzajemną ludzką miłością – mówił podczas homilii bp Jan Piotrowski – Już na początku swojej działalności Jezus dokonał pierwszego znaku na prośbę swej Matki podczas uczty weselnej, a Jego obecność na godach w Kanie Galilejskiej jest bardzo ważnym znakiem dla Kościoła. Kościół widzi w tym potwierdzenie, że małżeństwo jest czymś dobrym oraz dostrzega zapowiedź, że od tej pory będzie ono skutecznym znakiem obecności Chrystusa. Pan Jezus jednoznacznie wypowiadał się o pierwotnym sensie związku mężczyzny i kobiety, tak jak został on na początku zamierzony przez Stwórcę, związek małżeński mężczyzny i kobiety jest nierozerwalny, łączy ich sam Bóg, co wiec Bóg złączył, nich człowiek nie rozdziela. Ta ewangeliczna propozycja dla wszystkich, którzy są ochrzczeni jest jedyną droga realizacji życia małżeńskiego i jego oczekiwanym owocem, którym jest rodzina. Rodzina kładzie fundamenty, na których wznosi się budowla życia, jednocześnie rodzina bywa nazywana małym kościołem, gdzie spotykamy Boga, zaczynamy kochać i nawiązywać z Nim osobiste więzi”.

„Nie bójmy się wichrów, nowych propozycji obyczajowych ani ideologii gender, ponieważ ideologie nawet bardzo brutalne są tylko kiepskim towarem jednego sezonu – podkreślał biskup – Jeżeli nasze polskie rodziny będą trwały na modlitwie i żyły łaską sakramentów świętych, zwłaszcza eucharystii, niedzielnej eucharystii, która jak uczył Ojciec Święty jest bijącym sercem chrześcijańskiego tygodnia, i sakramentu bierzmowania, nie zabraknie im siły. To zaś, co słabe i niedoskonałe Bóg wspaniałomyślnie uzdrowi swoją miłosierną miłością, a ta jest niewyobrażalnie obfita”.

Podczas Mszy św. nastąpiło odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

Na zakończenie Mszy św. nastąpił Akt Zawierzenia Rodzin Matce Bożej oraz ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego.

Słowa podziękowania skierował bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.

Przed Mszą św. wierni w Sali o. Kordeckiego wysłuchali świadectwa Lecha Dokowicza oraz prelekcji ks. Przemysława Drąga, dyrektora Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy KEP. Lech Dokowicz to producent i operator filmowy, obecnie związany ze środowiskiem Frondy i dawnego Ozonu. Jako operator i producent filmowy współtworzył niemiecką scenę techno. Porzucił działalność po tym, jak – według jego relacji – odkrył związki elity środowiska z praktykami okultystycznymi i satanistycznymi oraz ich podświadomym propagowaniem wśród uczestników imprez. Dziś, jako świadek wiary, dla którego Bóg jest wyznacznikiem życiowej ścieżki, w swojej twórczości kieruje się wiarą i miłością.

*

Doroczną pielgrzymkę rozpoczęła Msza św. w sobotę 24 września, o godz. 15.30 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bpa Jana Wątroby, przewodniczącego Rady ds. Rodziny KEP, a homilie wygłosił ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy KEP. Eucharystię koncelebrowali członkowie Rady ds. Rodziny KEP: bp Jan Szkodoń i bp Romuald Kamiński.

Rozpoczynając Mszę św. bp Jan Wątroba zwrócił się do wiernych słowami: „Główną intencją Mszy św. jest modlitwa za Ojczyznę, ale dobrze wiemy, że miłość do Ojczyzny rodzi się i dojrzewa w rodzinie, stąd modlić się za Ojczyznę, to także, a może przede wszystkim, modlić się w intencji rodzin i małżeństwa, aby były wiarą i Bogiem silne, aby dojrzewała w nich miłość do Boga, do Ojczyzny, do drugiego człowieka. Włączamy się też w wielką narodową modlitwę w obronie życia, w intencji tych wszystkich, którzy w tych dniach podjęli wielki wysiłek walki o zapewnienie pełnego bezpieczeństwa dzieci poczętych. Modlimy się w intencji parlamentarzystów, którzy będą debatować nad obywatelskim projektem nowelizacji tej ustawy. Potrzeba takiego wielkiego zrywu, wielkiej mobilizacji całego narodu”.

Po Mszy św. wierni udali się do Sali. o. Kordeckiego gdzie odbył się Koncert Zespołu ‚Turnioki’. Wieczorem uczestnicy spotkania wzięli udział w Drodze Krzyżowej (cz. 1, cz. 2), a później w Apelu Jasnogórskim, któremu przewodniczył bp Jan Piotrowski.

Ogólnopolską Pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę organizuje Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / es / BP KEP