Abp Gądecki błogosławi Polakom jadącym na Europejskie Spotkanie Młodych

28-12-2017
1260
– To przez wspólnotę człowiek wchodzi w życie wieczne – mówił wczoraj wieczorem do młodych wyjeżdżających na Europejskie Spotkanie Młodych w Bazylei abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski udzielił błogosławieństwa Polakom udającym się na spotkanie organizowane przez ekumeniczną wspólnotę z Taizé.

40. Europejskie Spotkanie Młodych trwać będzie w Szwajcarii w Bazylei od 28 grudnia do 1 stycznia. Polacy stanowią w nim najliczniejszą grupę narodową. Stanowić będą jedną czwartą spośród ok. 20 tys. uczestników.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski nawiązał podczas mszy dla młodych udających się do Bazylei z Poznania do słów św. Jana Apostoła „głosimy wam życie wieczne, które było w Ojcu, a nam zostało objawione”. Przekonywał, że to właśnie we wspólnocie Kościoła uczestniczymy w darze życia wiecznego.

Abp Gądecki wspominał swój pierwszy pobyt w Taizé w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a także Europejskie Spotkanie Młodych w Poznaniu w 2009 r., podczas którego mieszkańcy Wielkopolski okazali uczestnikom ogromną gościnność goszcząc wszystkich we własnych domach.

Aż 4,9 tys. Polaków weźmie udział w Europejskim Spotkaniu młodych w Bazylei. Polacy to najliczniej reprezentowany tam naród. Kolejne licznie reprezentowane kraje to Ukraina (2,8 tys. uczestników), Niemcy (1,5 tys.), Francja (1,3 tys.), Chorwacja (1,3 tys.) i Włochy (1,2 tys. osób). W sumie w spotkaniu wezmie udział ponad 20 tys. młodych z 45 krajów. Aż 95 proc. z nich zostanie przyjętych w rodzinach w Bazylei i okolicy.

Uczestnicy spotkania zostaną skierowani do 95 punktów przyjęć, obejmujących ponad 200 parafii i wspólnot chrześcijańskich w Bazylei i okolicy, na terenie Szwajcarii, Francji i Niemiec. W dniu rozpoczęcia spotkania do Bazylei przyjedzie 270 autokarów z różnych stron Europy.

W programie 40. ESM oprócz wspólnych modlitw przewidziano też warsztaty tematyczne z zakresu duchowości, poznawania Kościoła, tematów społecznych, relacji między sztuką i wiarą.

Dla pielgrzymów przygotowano 50 tys. porcji posiłków, w których znajdzie się m.in. 7 ton chleba, 52,5 tys. jabłek, 75 tys. mandarynek i 55 tys. butelek wody.

KAI ms, abd / Poznań