– Ruszajcie w drogę z Maryją, pamiętając o tym, że jesteście „koroną” Maryi – mówił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański podczas Mszy św. rozpoczynającej 83. Poznańską Pielgrzymkę Pieszą na Jasną Górę. Wyruszyła ona 6 lipca z katedry poznańskiej. Do Częstochowy dotrze 15 lipca.

>>Tekst homilii

– Tradycja pielgrzymowania na Jasną Górę zakorzeniła się jakoś w naszych genach. Jest to nasza narodowa tradycja, która najpełniejszy wyraz znajduje właśnie w lipcowych i sierpniowych tygodniach, gdy kolejne grupy z różnych stron Polski zdążają w jednym i tym samym kierunku; do Częstochowy –  mówił pielgrzymom abp Stanisław Gądecki.

Z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej Ojcowie Paulini zaprosili Polaków do uczczenia Maryi poprzez „ukoronowania” jej naszym ewangelicznym sposobem życia. Abp Gądecki przypomniał w homilii 5 kolejnych kroków, które mają służyć temu celowi. Są to: przesłanie na Jasną Górę swojego zdjęcia, które będzie zamieszczone w Kaplicy Matki Bożej podczas modlitwy Apelu Jasnogórskiego a następnie w Sali Ojca Kordeckiego (Daj się zobaczyć Maryi); napisanie na odwrocie zdjęcia, jaki duchowy dar pragnie się złożyć Matce Bożej (złóż duchowy dar Maryi); przyjęcie listu z odpowiedzią i obrazkiem Matki Bożej od paulinów (weź Maryję do siebie); pobranie aplikacji na smartphona, dzięki której codziennie będzie można otrzymać z Jasnej Góry myśl maryjną (Skontaktuj się z Maryją) oraz wysłanie swojego zdjęcia i duchowego daru w formie elektronicznej, by umożliwić zamieszczenie mozaiki z Maryją Jasnogórską w Internecie (Zdobądź dla Maryi nowy „kontynent”).

Na zakończenie homilii abp Gądecki przytoczył słowa pieśni „Biedny kto Ciebie nie zna od powicia”, zachęcając pielgrzymów do medytacji nad jej słowami.

***

Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę liczy sobie 83 lata. Pątnicy idą około 300 kilometrową trasą podzieloną na 8 etapów. Pielgrzymka trwa 10 dni.

BPKEP

Zdjęcie ilustracyjne: archiwum/www.pielgrzymka.archpoznan.pl