W siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbyła się 15 marca prezentacja książki pt. „Dialog leczy rany. O Bogu, Kościele i świecie”, będącej wywiadem-rzeką z arcybiskupem Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. W spotkaniu uczestniczył też kard. Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, i Krzysztof Tomasik, autor książki.

Arcybiskup Szewczuk jest wielkim orędownikiem pojednania polsko-ukraińskiego oraz przyjacielem papieża Franciszka. W wywiadzie-rzece po raz pierwszy szczerze opowiada o przeszłości i teraźniejszości najliczniejszego na świecie katolickiego Kościoła wschodniego oraz o relacjach polsko-ukraińskich. Według ukraińskiego hierarchy w relacjach polsko-ukraińskich nie ma kryzysu w stosunku między Kościołami i narodami, ale jest pewien kryzys na poziomie politycznym. „Ukraińcy nie znają Polaków, ich bólów, aspiracji, dążeń i Polacy nie znają Ukraińców. Dlatego wymiana, dialog jest niezbędny. Tylko dialogując z innym, możemy zrozumieć, jak nawzajem się nie znamy”, mówił arcybiskup podczas prezentacji książki.

W książce arcybiskup Szewczuk opowiada również o św. Janie Pawle II, który miał wielki wkład w odrodzenie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i który był zaangażowany w pojednanie polsko-ukraińskie. „Wiele zdań z książki było inspirowane postacią Jana Pawła II. On był mistrzem dialogu, który niszczył mury rozdzielenia. Był wielkim apostołem pojednania, był lekarzem. Zapraszając do dialogu, leczył kontynent, który po II wojnie światowej był tak zraniony”, powiedział abp Szewczuk. „Dlatego chcemy, by patronem polsko-ukraińskiego pojednania był św. Jan Paweł II”, dodał hierarcha.

We wstępie do książki kard. Stanisław Dziwisz napisał: „Ten Kościół, oczyszczony niczym złoto w tyglu cierpienia, jest znakiem nadziei dla wolnej Ukrainy, zmagającej się z agresją, krwawiącej z powodu wojny na wschodzie, ale budującej wytrwale swoją przyszłość pośród wolnych i suwerennych narodów”.

BP KEP/KAI

BRAK KOMENTARZY