Warszawa: premiera misterium „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”

0
1321

Teatr Oratorium im. św. Jana Bosko zaprasza na misterium „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” w reż. Mateusza Olszewskiego. Premiera odbędzie się 22 kwietnia o godz. 19.00 i 23 kwietnia o godz. 17.00 w podziemiach Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie. Kolejne spektakle „Historyi o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” odbędą się 30 kwietnia o godz. 16.00, 13 i 14 maja o 19.00, 17 maja o godz. 11.00 oraz 28 maja o 19.00 i 30.05. o 11.00.

„Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim to najstarsze zachowane polskie misterium rezurekcyjne. Ten staropolski tekst w formie dialogowego widowiska zredagował i spisał ok. 1580 r. Mikołaj z Wilkowiecka – prowincjał oo. Paulinów w Częstochowie.

Dlaczego współczesny teatr chce inscenizować XVI wieczny tekst? Czy ktoś dziś zrozumie tamtejszą polszczyznę? A może o prawdach ponadczasowych należy mówić właśnie ponadczasowym językiem teatru. Bo taką prawdą jest bezwzględnie Wielka Noc – a w niej zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Reżyser stawia kluczowe pytanie o obecność Zmartwychwstania dzisiaj w naszej kulturze, życiu, rodzinie. Pytanie nie jest bezpodstawne, bo wszechobecny konsumpcjonizm oferuje Święta Wielkanocne bez Zmartwychwstałego lub chociaż symbolicznego Baranka, zastępując go słodkimi kurczakami i króliczkami.

Pomostem do wejścia w przestrzeń misterium, jest wylot na pielgrzymkę-wycieczkę do Ziemi Świętej – tam gdzie dokonało się najważniejsze wydarzenie w dziejach ludzkości. To tam właśnie bohaterowie spektaklu tworzące współczesne bractwo misteryjne, chce odtworzyć misterium rezurekcyjne. Droga, którą pokonuje każda postać, jest równoległa do historii zbawczych wydarzeń. Jak mówi reżyser: Chcę, aby zaczynając od sytuacji wykreowanej teatralnie, dojść finalnie do wspólnej refleksji i spotkania ze Zmartwychwstałym. Chodzi więc nie tyle o misterium współczesne, ale raczej MISTERIUM KU WSPÓŁCZESNOŚCI.

O niezwykłej jakości tego teatralnego wydarzenia świadczą jej 3 wyjątkowe cechy: WSPÓLNOTOWOŚĆ – rozumiana jako integracja i interakcje z widownią, POCZUCIE HUMORU – obecne zarówno w formie ludycznej jak i jeden z przymiotów bosko-ludzkich i wreszcie MISTERYJNOŚĆ – czyli zbliżanie się do tajemnicy, próba jej zrozumienia i sama wartość poszukiwania. Zapraszamy na to wspólne poszukiwanie do Teatru Oratorium.

Autor: Mikołaj z Wilkowiecka
Reżyseria: Mateusz Olszewski
Scenografia: Joanna Walisiak-Jankowska
Asystent scenografa: Ola Grudzińska
Muzyka (kompozytor): Hanna Klepacka
Asystent reżysera: Kinga Szpręglewska

Obsada:
Hanna Klepacka, Angelika Olszewska, Joanna Rucińska, Natasza Sierocka, Justyna Zbiróg, Dominik Bąk, Maciej Gąsiorek, Sławomir Głazek, Piotr Makarski, Konrad Makowski, Kamil Przystał, Piotr Rzymyszkiewicz, Ksawery Szlenkier.

www.oratorium.waw.pl

 

BRAK KOMENTARZY