Po papieskiej Mszy w Łagiewnikach

30-07-2016
173

Za obecność i sprawowanie Eucharystii dziękował Papieżowi kard. Stanisław Dziwisz. Mówił m.in., że zebrani w Sanktuarium św. Jana Pawła II reprezentują wielotysięczną rzeszę polskich kapłanów, zakonnic, zakonników i innych osób konsekrowanych oraz młodych seminarzystów przygotowujących się do posługi kapłańskiej.


„W ostatnich kilkudziesięciu latach Kościół w Polsce został obdarzony wieloma powołaniami kapłańskimi, zakonnymi i misyjnymi. Jeszcze w okresie panowania systemu komunistycznego młodzi Polacy i Polki dostrzegali w Kościele przestrzeń, w której mogą służyć swoim braciom i siostrom, głosząc im życiem i słowem pełną prawdę o Bogu i człowieku – mówił kard. Dziwisz. – Nie zamknęliśmy się w sobie. Otwarliśmy się na potrzeby innych Kościołów. Dziś liczne grono polskich misjonarzy i misjonarek głosi Chrystusa na wszystkich kontynentach. W ten również sposób spłacamy dług za chrzest przyjęty przez naszych przodków tysiąc pięćdziesiąt lat temu. Polscy księża i osoby konsekrowane podejmują trud prac apostolskich, starając się równocześnie dawać przejrzyste świadectwo Ewangelii. Staramy się nieustannie nawracać do ewangelicznego stylu życia i służby, wsłuchując się w Twoje słowa, Ojcze Święty. Twoje dzisiejsze słowo i Twoja obecność wśród nas umocni nas w powołaniu i gotowości do dalszej służby. Inspirujemy się postawą Patrona tego sanktuarium, św. Jana Pawła II. On na tej ziemi dorastał do służby Kościołowi i światu”.

Po Mszy Franciszek modlił się jeszcze przez chwilę przed relikwiami św. Jana Pawła II. Następnie udał się do swej rezydencji przy ul. Franciszkańskiej, gdzie zaprosił na obiad 12 uczestników Światowych Dni Młodzieży, po parze chłopca i dziewczynę reprezentujących poszczególne kontynenty.     

Pośród pielgrzymów, którzy uczestniczą w Światowych Dniach Młodzieży, jest także młodzież z Kazachstanu, gdzie katolicy stanowią zdecydowaną mniejszość społeczeństwa. Jest to dla nich bardzo ważne i umacniające wiarę wydarzenie – podkreśla towarzyszący im ks. Tomasz Sadłowski z Karagandy.


W Krakowie jest także ośmioosobowa delegacja Patriarchatu Moskiewskiego. Wchodzący w jej skład hieromnich Serafin Amielczenkow uważa, że ŚDM są triumfem całego świata chrześcijańskiego.


Najważniejszym wydarzeniem Światowych Dni Młodzieży jest dziś wieczorne czuwanie z Franciszkiem na Campus Misericordiae. Młodzi z całego świata już od rana pielgrzymowali do tego miejsca w podkrakowskich Brzegach.


Przed godziną 22.00 Franciszek wróci do swej krakowskiej rezydencji przy ul. Franciszkańskiej. Jutro w niedzielę ponownie pojawi się jednak w Brzegach, by odprawić Eucharystię kończącą tegoroczne Światowe Dni Młodzieży.

L. Gęsiak SJ, Kraków, Radio Watykańskie

Powered by WPeMatico