Diecezjalny duszpasterz młodzieży podkreślił, że pielgrzymi z archidiecezji poznańskiej, którzy chcą pociągiem dojechać do Krakowa, do końca maja mogą zapisać się na jeden z trzech wyjazdów.

Dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim polski przewoźnik kolejowy Koleje Wielkopolskie Sp. z o.o. zapewnią młodym darmowy przejazd do Krakowa na ŚDM i w powrotną stronę.

− Pierwsza grupa młodych z naszej archidiecezji wyjedzie z Dworca Głównego w Poznaniu w nocy 24 lipca i weźmie udział we wszystkich planowanych uroczystościach w Krakowie. Druga grupa wyjedzie cztery dni później, natomiast ostatnia grupa wyjedzie 30 lipca i weźmie udział w czuwaniu w Brzegach na Campus Misericordiae − wyjaśnił ks. Szady.

− Liczba miejsc w pociągach na poszczególne wyjazdy jest ograniczona, zachęcamy więc odpowiedzialnych za grupy w parafiach do szybkiej rejestracji na stronie www.sdm.jordan-poznan.pl. − podkreślił Aleksander Konieczny. Wolontariusz ŚDM powiedział, że na każdy z terminów przeznaczonych jest ok. 100 miejsc. Dotychczas zapisało się ok. 1500 osób.

Podczas konferencji prasowej wolontariusze ŚDM podsumowali dotychczasowe szkolenia dla wolontariuszy i przedstawili plan najbliższych warsztatów. − Szkolenia wolontariuszy w Poznaniu trwały dwa lata. W ubiegłym roku odbywały się spotkania formacyjne. W tym roku wolontariusze poznali praktyczne tajniki potrzebne do wykonania zadań na poznańskiej Cytadeli, gdzie odbędą się najważniejsze wydarzenia podczas poznańskich Dni w Diecezji, 23 i 24 lipca − powiedziała Katarzyna Derda. Uczestnicy szkoleń zapoznali się m.in. z zagadnieniami dotyczącymi psychologii tłumu, skutecznej komunikacji, topografią miasta.

Wolontariuszka ŚDM zaznaczyła, że najbliższe podczas najbliższych warsztatów młodzi poznają plan strefy pielgrzyma na Cytadeli oraz wezmą udział w szkoleniach z pierwszej pomocy, które odbędzie się 16 czerwca.

Derda poinformowała też, że trwa nabór wolontariuszy, skierowany do osób młodych duchem i chętnych do działania, którzy ukończyli 16. rok życia i zaangażują się w pracę na Cytadeli 23 i 24 lipca. Potrzebnych jest 150 osób. Zapisy prowadzone są na stronie www.jordan-poznan.pl/wolontariat.

Ks. Szady zaznaczył, że archidiecezja poznańska będzie gościć ok. 3000 młodych z 18 krajów świata, m.in. z Hiszpanii, Ukrainy, Kolumbii, Argentyny, USA, Madagaskaru, Etiopii, Malty, Boliwii i ze Słowacji.

− 20 lipca młodzi przyjadą do podpoznańskich parafii, gdzie przez kilka dni będą mogli doświadczyć naszej wielkopolskiej gościnności i poznają naszą kulturę i tradycję − powiedział duszpasterz młodzieży.

23 lipca uczestnicy ŚDM bliżej poznają stolicę Wielkopolski, ale nie będzie to tradycyjne zwiedzanie. – Przemierzymy Poznań unikatowymi ścieżkami ewangelizacyjno-dydaktycznymi, które oprowadzą m.in. wokół najważniejszych świątyń stolicy Wielkopolski − podkreślił ks. Szady.

Na sobotni wieczór goście z zagranicy zostaną zaproszeni do poznańskich parafii, gdzie oprócz świetnej zabawy będzie można skosztować polskich potraw. − W niedzielę 24 lipca spotkamy się już wszyscy razem na festiwalu młodych na poznańskiej Cytadeli. W specjalnie przygotowanej Strefie Pielgrzyma „JORDAN” przeżyjemy Mszę św. posłania, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, podczas której odnowimy przyrzeczenia chrzcielne − przypomniał duszpasterz.

Nie zabraknie też adoracji, wielbienia i koncertów w wykonaniu zespołów: S-Band Klerycy ASD Poznań, Pinokio Brothers, Soudarion, Zespół 33. Wielbienie poprowadzi m.in. Leopold Twardowski, wokalista i pomysłodawca Inicjatywy Poznańskich Muzyków „Bogu Jedynemu Chwała”.

Archidiecezja poznańska była pierwszą diecezją, w której w 2014 r. odbyła się peregrynacja krzyża ŚDM oraz ikony Salus Populi Romani. Na czas przygotowań do ŚDM archidiecezja przyjęła nazwę Jordan. Więcej informacji i zapisy na „Dni w Diecezji” na: www.sdm.jordan-poznan.pl.

„Dni w Diecezji” to miejscowe inicjatywy diecezji, które w dniach 20-25 lipca poprzedzą centralne obchody 31. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

msz / Poznań