Rzecznik KEP: Kościół chce dać przykład troski o najmniejszych

18-02-2017
1487

– Kościół chce dać przykład troski o najmniejszych i jednocześnie zachęcić inne środowiska, aby troszczyły się o bezpieczeństwo dzieci w swoich kręgach – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik o wydanym dziś komunikacie przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego, w którym zaapelował on o modlitwę i pokutę w intencji ofiar pedofilii.

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka polscy biskupi zachęcili, aby Droga Krzyżowa w pierwszy piątek Wielkiego Postu – 3 marca – była odprawiona w intencji ofiar pedofilii.

W wydanym w sobotę komunikacie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki napisał m.in.: „Modlitwa i pokuta za ofiary pedofilii jest naturalną odpowiedzią chrześcijanina na zjawisko grzechu. Kościół bardziej niż ktokolwiek inny winien brzydzić się nikczemną przemocą, zwłaszcza wobec dziecka. Wiemy jak wiele zła wyrządzają tego rodzaju grzechy niewinnym ofiarom, a także Kościołowi i całemu stanowi duchownemu”.

„Te słowa przewodniczącego Episkopatu Polski są kolejnym wyrazem stanowiska polskich biskupów w tej sprawie: zero tolerancji dla pedofilii” – powiedział KAI rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

„Kościół chce dać przykład troski o najmniejszych. W tym względzie przepisy Konferencji Episkopatu Polski są bardziej restrykcyjne niż przepisy państwa Polskiego. A wszystko po to, aby jak najskuteczniej chronić dzieci. Jednocześnie zachęca się także inne środowiska, aby podjęły działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom nieletnim” – dodał rzecznik KEP.

Abp Stanisław Gądecki przypomina też w wydanym dziś komunikacie komunikacie, że w przypadku dopuszczenia się przez kapłana przestępstwa pedofilii, podejmowane jest wobec niego postępowanie kanoniczne według „Wytycznych KEP dotyczących etapu wstępnego wewnętrznego postępowania kościelnego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu z osobą małoletnią”.

„Niemniej prawna, społeczna, czy ekonomiczna strona całego zagadnienia to nie wszystko. Istnieje jeszcze głęboki problem moralny i duchowy” – zaznacza abp Gądecki. Dodaje, że trzeba otwarcie mówić o grzechu, pokucie oraz o nieskończonym miłosierdziu Boga.

„Konieczne jest głębokie rozeznanie duchowe i wspólnotowy rachunek sumienia. Należy pamiętać o cierpieniu osób, które doświadczyły molestowania seksualnego – ze strony duchownych czy świeckich – i wznosić wspólnie modlitwę przebłagania za niegodziwe czyny wobec nich popełnione” – tłumaczy przewodniczący Episkopatu Polski.

Przypomnijmy, że decyzja o organizacji Dnia Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne zapadła na ubiegłorocznym, jesiennym zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski – w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, jaki w tej sprawie skierował on do krajowych konferencji biskupich 30 czerwca 2015 r.

Ks. Adam Żak SJ, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży z ramienia KEP wyjaśnił, że Dzień Modlitwy i Pokuty „jest formą współodczuwania, bycia w jedności przez Kościół w Polsce z całym Kościołem powszechnym i jego pasterzami, poczynając od Jana Pawła II. Jest to też ważny gest współodczuwania i solidarności z ofiarami tych przestępstw, istotny moment stanięcia w prawdzie przez ludzi Kościoła i przyjęcia tej diagnozy jaką papieże nam wskazali”.

Ks. Żak dodał, że na 3 marca przygotowywane są materiały, które pomogą w organizacji Dróg Krzyżowych. Zostaną one przekazane zainteresowanym biskupom diecezjalnym.

W Polsce pierwsze nabożeństwo pokutne za grzechy wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych odbyło się 20 czerwca 2014 r. w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, na rok przed tym, zanim zaapelował o to papież Franciszek. Uczestniczyli w nim m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, biskup opolski Andrzej Czaja i krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś. Inicjatorem tego nabożeństwa był ks. Adam Żak, a towarzyszyło ono międzynarodowej konferencji: „Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele”.

KAI/BPKEP

Zdjęcie: Eliza Bartkiewicz/EpiskopatNews