W województwach: dolnośląskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim trwa liczenie strat i organizowanie pomocy dla poszkodowanych w wyniku zniszczeń, jakie spowodowały burze i nawałnice, które w nocy z piątku na sobotę przeszły nad Polską. 

Silny wiatr wyrywał drzewa z korzeniami i zrywał dachy z domów, budynków użyteczności publicznej. Nie oszczędził także kościołów. Ucierpiała na przykład gnieźnieńska katedra. Mówi proboszcz i kustosz bazyliki, ks. Jan Kasprowicz. 

„W kilku miejscach ta wichura podważyła i poderwała pokrycie dachowe. Zarówno na południowej stronie [widać zniszczenia], jak i drugi taki drastyczny obraz, to gdy patrzymy od strony dzwonnicy, a więc północna strona. Jeszcze pewnie będziemy lizali te rany dość długo” – podkreślił ks. Kasprowicz. 

W odpowiedzi na pilne potrzeby poszkodowanych Caritas Polska przeznaczyła na pomoc 30 tys. zł – pieniądze pochodziły ze specjalnego funduszu klęsk żywiołowych. Aby wesprzeć potrzebujących można wysłać SMS z hasłem WICHURA pod numer 72 052 lub dokonać wpłaty na konto Caritas. 

R. Łączny, KAI/ rv

Powered by WPeMatico

PODZIEL SIĘ